Někdejší moderátor legendárního Top Gearu Jeremy Clarkson si vůči klimatické aktivistce Gretě Thunbergové nebere servítky. Přestože k ní mnozí vzhlížejí, Clarkson ji označil za nebezpečného blázna. (Foto: Wikimedia)

„Je blázen a je nebezpečná a její idiotizmus může za bezesné noci mnoha malých dětí,“ řekl Clarkson. „Myslím, že by měla jít zpátky do školy a držet hubu,“ uvedl moderátor v pořadu.

Není to poprvé, co Clarkson útočí na Gretu. V rozhovoru pro The Independent z minulého týdne označil Gretu za „hloupou idiotku“.

„Je prakticky Ježíš. Ježíškovatá. Já si ale myslím, že je to divná Švédka se špatnou náladou. Nic se nedá dokázat plavbou přes oceán na jachtě poháněné dieselovým motorem a pak lhát o dieselovém motoru,“ uvedl.

Greta se 14. srpna vydala na plavbu z Anglie do New Yorku, kde vystoupila mimo jiné na klimatickém summitu OSN 23. září. Patnáctidenní plavbu zdolala na plachetnici Malizia II, která je vybavena solárními panely. Loď však měla i záložní dieselový motor.

Po svém turné po Spojených státech, kde obdržela Cenu velvyslankyně svědomí od Amnesty International, měla v plánu navštívit Konferenci OSN o změně klimatu, která se měla konat v Chile. Nicméně kvůli rozsáhlým protivládním demonstracím byla přesunuta do Madridu. Vzhledem k tomu, že plachetnice Malizia II mezitím doputovala zpět do Evropy, Greta musela hledat cestu, jak by se dostala přes Atlantik s minimální uhlíkovou stopou a aniž by nasedla do letadla.

„A viděli jste, jak jela do Chile na klimatickou konferenci, která se poté přesunula do Madridu? Doslova jsem se z toho p*sral smíchy,“ komentoval její strastiplnou cestu Clarkson.

„Je idiotka, protože vědci to vyřeší. Nikdo to nevyřeší tím, že kolem pobíhá a stávkuje a nechodí do školy, protože nenavštěvuje vědecké hodiny, takže je hloupá,“ míní moderátor.

Greta si ale nakonec poradila a v úterý dorazila z americké Virginie do Lisabonu spolu s posádkou katamaránu Vagabond.

Clarkson mezitím dlouhou dobu patřil ke klimatickým skeptikům a zpochybňoval změnu klimatu jako „sci-fi“. Kvůli tomu mu aktivisté před deseti lety pohodili koňský trus před jeho domem. Minulý měsíc ale Clarkson na globální oteplování změnil názor během natáčení pořadu v Kambodži. Zde si všiml vysychající řeky Mekong. Přesto si svůj negativní postoj ke Gretě zachoval.

Zdroj: snews.comindependent.co.uk