MonSef Dahman, který v současné době pracuje jako chirurg ve městě Antibes, řekl, že se rozhodl promluvit k této otázce nyní, aby ukončil konspirační teorie, které se vznášejí od princezniny smrti. (Foto: Wikimedia)

Diana měla v roce 1997 spolu se svým přítelem Dodi Fayedem a řidičem Henri Paulem autonehodu v tunelu Pont de l’Alma v Paříži. Fayed a Paul zemřeli okamžitě, zatímco Diana utrpěla těžká zranění a byla nejprve ošetřena na místě, než byla převezena do nemocnice kvůli srdeční zástavě.

MonSef Dahman řekl, že v té době neměl být v Paříži, ale musel zůstat, protože jeho žena měla porodit jejich druhé dítě. Ve 2 hodiny ráno mu zavolal starší anesteziolog, který mu řekl, aby přijel do nemocnice.

„Neřekli mi, že to byla Lady Diana, ale že došlo k vážné nehodě mladé ženy. Organizace nemocnice Pitié-Salpêtrière byla velmi hierarchická. Takže když vám zavolal takový vysoce postavený kolega, znamenalo to, že případ je obzvláště vážný,“ řekl Daily Mailu.

Po vstupu do nemocnice mu bylo řečeno, že pacientkou je princezna z Walesu. Doktor Dahman odmítl prozradit podrobnosti léčby s odvoláním na důvěrnost pacientů, ale řekl, že královská osoba trpěla „velmi vážným vnitřním krvácením“ a podstoupila proceduru k odstranění přebytečné tekutiny z hrudní dutiny.

Ve 2:15 ráno utrpěla princezna Diana další srdeční zástavu a Dahmanovi bylo řečeno, aby provedl chirurgický zákrok. „Udělal jsem to, abych jí umožnil dýchat. Její srdce nemohlo správně fungovat, protože mu chyběla krev,“ řekl doktor.

Operace odhalila, že utrpěla trhlinu v plicní žíle. Alain Pavie, jeden z předních francouzských srdečních chirurgů, který byl také povolán k operaci Diany, lézi zašíval, ale Dianino srdce přestalo bít, řekl Dahman a dodal, že on a jeho kolegové udělali „vše, co bylo v jeho silách“, aby princeznu resuscitovali.

„Několikrát jsme zkoušeli resuscitaci elektrickým proudem a srdeční masáž. Profesor Riou podával adrenalin. Ale už se nám nepovedlo probudit její srdce. Bojovali jsme tvrdě, hodně jsme se snažili, opravdu strašně moc. Upřímně řečeno, když pracujete v těchto podmínkách, nevšimnete si plynutí času,“ řekl.

Jak již bylo zmíněno dříve, Dahman odhalil, že se rozhodl promluvit k této otázce nyní, protože chtěl zastavit konspirační teorie, které tvrdily, že francouzský zdravotnický personál byl součástí spiknutí s cílem zabít Dianu.

Dvě samostatná vyšetřování vedená francouzskou a britskou policií odhalila, že za nehodu může řidič Dodi Fayeda Henri Paul. Jel příliš rychle v tunelu, aby unikl paparazziům a byl pod vlivem drog a alkoholu.

Dodiho otec Mohamed Fayed, egyptský podnikatel a miliardář, však tvrdil, že havárii naplánovala MI6 a zesnulý manžel královny Alžběty, princ Philip. Další konspirační teorie naznačují, že Dianin exmanžel princ Charles byl zapleten do vražedného spiknutí.

Zdroj: snews.com, dailymail.co.uk