V posledních letech vidíme, že každá země, která přestala platit dolarem ropu, byla napadena americkou armádou, vždy jde o pokus o státní převrat v zemi, která má odvahu odtrhnout se od dolarového monopolu.

Jde například o Irák a Libyi, ale také Kubu, Venezuelu, Severní Koreu a Írán.

Bude nyní EU v ohrožení, protože Brusel se rozhodl platit iránskou ropu ne dolary, ale eurem?

Írán vyváží asi 450 000 barelů ropy denně do Evropy a přibližně 1,8 milionu barelů do Asie. Írán zvýšil svou produkci ropy o téměř milion barelů denně od té doby, co jaderná dohoda zrušila západní sankce vůči Íránu v lednu roku 2016.

Írán také dosáhl dohody s Čínou, že splácí íránský ropu čínskou měnou spíše než v dolarech. Mimochodem, to je hlavní důvod, proč Iran from Washington (a Izraele) je opět masivně démonizován, A Trump zrušil jadernou dohodu s Íránem.

Ministerstvo financí USA oznámilo všem zemím, aby v příštích šesti měsících výrazně snížily svůj dovoz ropy z Íránu,  aby se vyhnuly americkým sankcím. Vláda USA uvedla, že obnovení sankcí vůči Íránu bude pokračovat 5. listopadu.

Mezi nejvýznamnější zákazníky na odběr ropy z Íránu patří Itálie, Francie, Řecko, Španělsko, Polsko a Turecko. Turecko je největším dovozcem s 250 000 barely, po něm následuje Řecko se 120 000 barely a Francie se 70 000 až 100 000 barely denně.

Protože všechny platby placené dolarem, jsou zpracovávány v amerických bankách v New Yorku, tak americké  ministerstvo spravedlnosti může zabavit majetek a trestat „sankcemi“ neposlušné, protože všechny dolarové obchody, které  procházejí USA, tak pokud chce, tak  je americká státní pokladna vidí.

Pokud se však ropa bude platit eury, Írán dostane své peníze ve Frankfurtu nad Mohanem, nakonec získá u ECB úvěr. Totéž platí s rubly v Moskvě, jüany v Pekingu, jenem v Tokiu a frankem v Curychu.

Zástupce EU pro zahraničí věci Federica Mogheriniová řekla, že experti EU mají formulovat  konkrétní návrhy v příštích týdnech na devět klíčových otázek, včetně zajištění toho, aby Írán mohl prodávat ropu a zemní plyn a měl by mít přístup k mezinárodním fondů.

Země  EU, a zejména Německo je plné amerických vojenských základen (na kontinentě je více než 100 000 amerických vojáků), plus stanice CIA a NSA, takže Trump má určitě vojenskou možnost jak v EU zasáhnout.

Washington může okamžitě ochromit veškerou komunikaci v EU a tanky a vojáky obsadit  strategicky důležitá zařízení, obsadit všechny rozhlasové a televizní stanice a zatknout členy vlády.

Kdo se odváží postavit se proti tomu? Nefunkční Bundeswehr nebo policie, která je vyškolená americkou FBI?

A  charakteristiku americko-evropských vztahů také dokumentuje prohlášení bývalé náměstkyně ministra zahraničních věcí Victoria Nulandová, která v roce 2014 organizovala  US Majdan na Ukrajině: „Fuck the EU“!

Merkelová již dříve uvedla, že Evropa už nemůže spoléhat na Spojené státy, aby zajistila svou bezpečnost a dodržovala mezinárodní normy. Spojí se EU s Putinem? Mimochodem dnes Angela Merkelová jede do Soči a setká se tady s prezidentem Vladimirem Putinem a koncem května jede do Ruska francouzský prezident Emmanuel Macron.

Zdroj:  pz.cz