Zdroje agentury Reuters uvedly, že jednání Turecka se Švédskem a Finskem o jejich nabídkách do NATO tento týden příliš nepokročila směrem ke zrušení námitek Ankary proti vstupu těchto dvou severských zemí do vojenské aliance. (Foto: Flickr)

Delegace Švédska a Norska zamířily z Ankary domů se seznamem tureckých obav a v tuto chvíli není jasné, kdy se uskuteční další kolo rozhovorů. „Není to snadný proces,“ řekl agentuře Reuters turecký představitel. „Musí podniknout konkrétní kroky, které budou obtížné. Další jednání budou pokračovat. Ale datum se nezdá být příliš blízko.“

Neúspěšné rozhovory v Ankaře tento týden, prostřednictvím agentury Reuters.
Aby mohly obě severské země vstoupit do NATO, potřebují souhlas všech 30 členů aliance. Turecko má proti potenciálnímu členství Švédska a Finska námitky kvůli tvrzení, že podporují PKK, kurdskou militantní skupinu, kterou Ankara považuje za teroristickou organizaci. Ankara rovněž chce, aby obě země zrušily sankce, které na Turecko uvalily v roce 2019.

Představitelé USA a NATO se snažili námitky Turecka bagatelizovat, ale turecký ministr zahraničí Mevlut Cavusoglu v pátek uvedl, že obavy je třeba brát vážně.

„Přístup typu ‚stejně Turecko časem přesvědčíme, jsme přátelé a spojenci‘ by nebyl správný,“ řekl. „Tyto země musí podniknout konkrétní kroky.“

Vstup Helsinek a Stockholmu do NATO výrazně vystupňuje napětí s Moskvou v regionu, neboť Finsko a Rusko sdílejí více než 800 mil dlouhou hranici.

Ruský prezident Vladimir Putin prohlásil, že vstup obou zemí do NATO sice nepovažuje za hrozbu, ale na rozšíření vojenské infrastruktury NATO bude muset reagovat.

Zdroj: antiwar.com