Účastnice filipínské Miss Universe laskavě odmítla politiku povolující transsexuálním sportovcům hrát ženské sporty. (Foto: Youtube)

Během části otázek a odpovědí v rámci soutěže Miss Universe Filipíny 2023, která vyvrcholila v sobotu, byla jedna z finalistek Top 5 dotázána, zda by transsexuálům mělo být umožněno účastnit se ženských sportovních soutěží.

„Transsexuálním sportovcům je nyní na mnoha mezinárodních soutěžích umožněno soutěžit v ženských sportovních disciplínách. Myslíte si, že je to krok správným směrem? Proč, nebo proč ne?“ zeptal se jeden z porotců.

Odpověděla dvaadvacetiletá zástupkyně Miss Baguio Krishnah Marie Gravidezová:

„Jsem pro rovnoprávnost všech pohlaví. Věřím, že máme právo účastnit se jakéhokoli sportu. Domnívám se však, že existuje biologický důvod, proč bychom neměli povolit transsexuálkám účast v ženské kategorii, protože věřím, že na to je správný čas a že je třeba provést správná měření.“

Její laskavá odpověď se na akci setkala s potleskem a chválou na internetu.

Organizaci Miss Universe koupil v roce 2022 thajský transgenderový mediální magnát Jakapong „Anne“ Jakrajutatip, který se zavázal umožnit účast LGBTQ a transgender osob.

„Je to univerzální platforma… mohu se stát touhou pro tolik lidí, zejména žen, LGBTQ, aby se mohli proměnit,“ řekla agentuře Reuters.

Podívejte se na celý průběh soutěže Miss Universe Filipíny 2023: