Nejvyšší výzkumná agentura Pentagonu představila velmi neobvyklý druh letadla, které je směsicí vznášedla a letadla, aby se mohlo pohybovat po hladině oceánu a dopravovat náklad mnohem rychleji než konvenční dopravní plavidla. (Foto: Youtube / DARPA)

„Liberty Lifter“ Agentury pro pokročilé obranné výzkumné projekty (DARPA) využívá fyzikální trik známý jako „přízemní efekt“, který snižuje aerodynamický odpor tím, že nad vodou letí jen o délku rozpětí křídel. Díky tomu může letadlo letět mnohem rychleji a nést velké množství užitečného nákladu.

Liberty Lifter „bude kombinovat rychlé a flexibilní strategické zvedání velmi velkých a těžkých nákladů se schopností vzlétnout/přistát ve vodě,“ uvedla DARPA v tiskové zprávě.

Agentura poukázala na to, že Sovětský svaz vyvinul vozidla s pozemním pohonem zvaná ekranoplány, a vysvětlila, že „tato vozidla byla rychlá a nezávislá na dráze, ale byla omezena na klidné vody a měla omezenou manévrovací schopnost“.

Ekranoplany byly navrženy v roce 1975 a Sověti je používali koncem 80. až do 90. let. V provozu byly pouze tři ekranoplány třídy Orljonok, které létaly 13 stop nad vodou a dosahovaly maximální rychlosti 342 km/h. Přezdívalo se jim „příšera z Kaspického moře“ a jejich provoz byl omezen pouze na dobré počasí a klidné moře. Všechny tři byly vyřazeny koncem 90. let 20. století.

Zdá se, že letoun Liberty Lifter agentury DARPA je evolucí ekranoplánů a může operovat v drsných podmínkách nebo dokonce při trvalém letu ve středních výškách, čehož Sověti nikdy nedosáhli.

„Tato první fáze programu Liberty Lifter určí dolet, užitečné zatížení a další parametry unikátního hydroplánu.“

„Inovativní pokroky předpokládané tímto novým programem DARPA předvedou demonstrátor letounu X, který nabídne bojovníkům nové schopnosti během prodloužených námořních operací,“ řekl Alexander Walan, programový manažer v Úřadu taktických technologií DARPA.

Zdroj: darpa.mil