Místní pacient byl pozitivně testován na stejný druh viru jako opičí neštovice; CDC vydalo varování a WHO svolala mimořádné zasedání poté, co USA prověřily šest případů, zatímco Evropa jich potvrdila 100. (Foto: Flickr)

Newyorský pacient byl pozitivně testován na stejný druh viru, jako jsou opičí neštovice, což vyvolalo výzvy ministerstva zdravotnictví, aby obyvatelé nosili v uzavřených prostorách roušky – právě v době, kdy se Newyorčané po COVID-19 konečně vrátili k normálnímu životu bez roušek.

CDC stále čeká na potvrzení, že se jedná o opičí neštovice, poté co byl pacient pozitivně testován na ortopoxvirus – rod virů, do kterého patří pravé neštovice, kravské neštovice, koňské neštovice, velbloudí neštovice a opičí neštovice.

Podle městských úřadů byl druhý možný pacient s opičími neštovicemi testován na tento virus negativně.

Ministerstvo zdravotnictví vyzývá obyvatele New Yorku, aby nosili obličejové roušky na ochranu před novým virem, který se objevil, stejně jako před virem COVID-19 a chřipkou. Opičí neštovice se šíří především fyzickým kontaktem, ale mohou se přenášet i kapénkami v dýchacích cestách.

CDC mezitím v pátek vydalo varování, ve kterém vyzývá lékaře a zdravotnická oddělení, aby byli „ostražití“ vůči případům opičích neštovic v souvislosti s jejich zvýšeným celosvětovým šířením.

Světová zdravotnická organizace (WHO) uspořádala v pátek mimořádné zasedání, aby projednala nedávné „bezprecedentní“ vypuknutí nákazy poté, co bylo v Evropě potvrzeno více než 100 případů nebo podezření na ně.

V rámci epidemie, kterou Německo označilo za dosud největší v Evropě, byly případy hlášeny nejméně v devíti zemích – Belgii, Francii, Německu, Itálii, Nizozemsku, Portugalsku, Španělsku, Švédsku a Velké Británii – a také v USA, Kanadě a Austrálii.

Zdroj: dailymail.co.uk