Další den, další zpráva o tom, že prezident Biden má tajné dokumenty roztroušené všude možně – na rozdíl od trezoru v Mar-a-Lago.

A samozřejmě jako viceprezident, když je přebíral, neměl pravomoc odtajnit – na rozdíl od prezidenta.

V nejnovějším vývoji „dokument-gate“ deník New York Times uvádí, že ve čtvrtek byly v domě prezidenta Bidena v Delaware nalezeny „další stránky utajovaných informací“, a to několik hodin po prohlášení Bílého domu, který přiznal, že ve skladu „přilehlém ke garáži“ jeho domu ve Wilmingtonu byl nalezen utajovaný dokument, který Bidenovi asistenti údajně objevili předchozí noc.

Zpráva přichází poté, co generální prokurátor Merrick Garland tento týden jmenoval zvláštního poradce, který má vyšetřit Bidenovo nakládání s utajovanými materiály.

Bidenův tábor se ohradil proti obviněním, že jejich nezveřejnění nálezu dokumentu den před volbami v polovině roku 2022 znamená vměšování do voleb.

Obhajovali také své rozhodnutí nebýt v této věci plně sdílní. Bílý dům byl kritizován za svá veřejná odhalení, včetně toho, proč nález neodhalil mnohem dříve a proč, když v pondělí přiznal, že 2. listopadu byly v Bidenově kanceláři nalezeny některé tajné spisy, neuvedl, že další byly nalezeny v jeho domě následující měsíc.

Bidenův hlavní osobní právník Bob Bauer v sobotním prohlášení uvedl, že Bidenův právní tým se snažil vyvážit transparentnost se „zavedenými normami a omezeními nezbytnými pro ochranu integrity vyšetřování“. -NYT

Podle Bidenova hlavního právníka potřebovali vyšetřovatelé ministerstva spravedlnosti „čas“ na dokončení vyšetřování a zveřejnění některých podrobností dříve, než se objeví další informace, by mohlo způsobit, že dřívější prohlášení budou „neúplná“.

„To je vaše verze událostí,“ odpověděla v pátek mluvčí Bílého domu Karine Jean-Pierreová na otázku, zda Bílý dům zveřejnil původní zjištění až poté, co o nich začátkem tohoto týdne informovala stanice CBS News. „Podívejte se, chci to říci zcela jasně: existuje zde proces, který budeme respektovat,“ dodala.

To je ale snůška keců.

„Načasování odhalení nálezu dokumentů je skutečně zvláštní,“ uvedl podle listu The Hill bývalý poslanec Chris Carney (D-PA), dlouholetý Bidenův spojenec a bývalý zpravodajský důstojník. „Prezident Biden se musí zodpovídat a přijmout odpovědnost za tuto trapnou epizodu. Nejdůležitější zde není zabránit politickému trapasu, ale chránit bezpečnost našeho národa.“

„Podívejte, tohle se stalo 2. listopadu. Joe Biden prohlásil, že bude nejtransparentnějším prezidentem v americké historii. Proč se to dozvídáme až teď? CBS odvedla skvělou práci, když to odhalila, jinak bychom se to nikdy nedozvěděli,“ řekl předseda výboru pro dohled James Comer (R-KY) v rozhovoru pro CBS na začátku tohoto týdne.

Zdroj: thehill.com