SARS-Cov-2 s největší pravděpodobností vznikl v přírodě a ne v laboratoři, určila skupina vědců na základě časné genetické analýzy nového koronaviru a dobře prozkoumaných důkazů z předchozích vznikajících infekčních onemocnění. (Foto: Flickr)

Skupina vědců publikovala toto zjištění v časopisu Lancet, který vyšel v pondělí.

Příslušná zpráva je kompilací výzkumu biologů, ekologů, epidemiologů, lékařů, odborníků na veřejné zdraví a veterinářů z celého světa.

„Neexistují žádné vědecké důkazy, které podporují teorii, že COVID-19 unikl z čínské laboratoře, a nejaktuálnější studie naznačují, že virus se vyvinul v přírodě,“ uvádí se ve zprávě.

„Pečlivé a transparentní sbírání vědeckých informací je nezbytné pro pochopení toho, jak se virus šíří a rozvíjí, což umožní určení strategie ke zmírnění dopadů probíhající epidemie COVID-19, ať už se virus rozvinul zcela v rámci přírody nebo se do lidské společnosti dostal alternativními cestami, a zabránit budoucím pandemiím,“ vysvětlili autoři ve zprávě.

„Abychom toho dosáhli, povzbuzujeme vědecké partnery po celém světě k rozšíření výzkumu, který vedl k počáteční zprávě s odborníky v Číně a čínskou vládou.“

Zpráva také podporuje návrh vedoucích skupiny G7 na provedení „druhé fáze včasné, transparentní, odborné a vědecké studie původu COVID-19“.

Zdroj: thelancet.com