Čína se aktivně zapojuje do těžby ropy ve vodách nedaleko Kuby. Podle médií může dosáhnout na naleziště, kterých se zatím nedotkli sami Kubánci. (Foto: Wikimedia)

Čínská státní zpravodajská agentura Sin-chua dříve informovala, že společnost Great Wall Drilling, pobočka největší čínské ropné společnosti CNPC, vrtá pro těžbu ropy nedaleko pobřeží Kuby v rámci společného podniku s kubánskou společností Cuba Petroleum Company (CUPET).

„Naše naleziště se rozšířila v moři, ropné vrty jsou hlubší, a abychom je dorazili, potřebujeme nejnovější technologie, přístup ke kterým jsme získali přes společnost Great Wall Company,“ cituje Sin-chua Julio Jimeneze, ředitel pro vrtání společnosti CUPET.

Podle informací se místo vrtání nachází nedaleko města Boca de Camarioca. Ropný vrt má hloubku 1 475 metrů a leží 4 692 metrů od pobřeží.

Pracovníci doufají, že se podaří dosáhnout 6 950 metrů, kde podle geologického výzkumu byly objeveny uhlovodíkové zásoby.

Pracovníci Great Wall Company tvrdí, že několik nových ropných vrtů navrtali efektivněji díky čínským vrtacím technologiím.

„Zvýšili jsme efektivitu vrtání, snížili cenu stavby a navrtali několik vysoce produktivních vrtů, kromě toho jsme podpořili hledání nových nalezišť,“ řekl Meng Fanji, zástupce manažera společnosti Great Wall.

Čínská společnost, která jako první podepsala dohody na hledání ropy na Kubě v 2005, také pracuje nad zkoumajícím ropným vrtem v Celimaru.

Hloubka vrtu v Celimaru činí 2 141 metrů. Cílem je podle Sin-chua dosažení naleziště ropy, které je ve vzdálenosti 6300 metrů od břehu.

Podle údajů Kuba potřebuje nové zdroje ropy, aby byla schopna splnit své energetické potřeby. Země také spoléhá na zahraniční import, včetně venezuelského.

Zdroj:  oilprice.com