Spojené státy vyzývají všechny země, aby následovaly přiklad Malty, která nepustila ruská letadla do Venezuely. (Foto: Twitter)

Napsala o tom na Twitteru oficiální představitelka ministerstva zahraničí USA Morgan Ortagus.

Dříve tisková mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová řekla, že 4. dubna Rusko si přes velvyslanectví na Maltě předem vyžádalo souhlas pro let dvou letadel, které převážejí náklady a cestující do Venezuely.

Ovšem vláda ostrovního státu odmítla tuto žádost bez jakéhokoliv vysvětlení. Na ruském ministerstvu zahraničí upřesnili, že Moskva vezme v úvahu tento případ v dvoustranných vztazích s Maltou.

Ve Venezuele už dlouhou dobu trvá ekonomická krize, která se zhoršila kvůli zavedení finančních a ekonomických sankcí proti zemi.

V lednu v zemi začaly masové protesty proti zákonnému prezidentovi Nicolasu Madurovi. Hlava Národního shromáždění, které je pod kontrolou opozice, Juan Guaidó se nezákonně vyhlásil za dočasného lídra Venezuely.

Několik zemí včetně USA prohlásili, že podporují Guaida. Zatímco Rusko, Čína, Turecko a další země vyjádřily podporu legitimnímu prezidentovi Madurovi.