Premiér Igor Matovič (OLaNO) čelí tlaku ze všech stran. Po politické krizi kvůli dodávkám ruské vakcíny Sputnik V vypukl ještě diplomatický skandál. (Foto: Youtube)

V úterním vysílání Rádia Expres ho moderátor dokonce obvinil, že za vakcínu Moskvě něco slíbil. Matovičova reakce ovšem mnohé vyvedla z míry.

Ukrajinské ministerstvo zahraničí požaduje oficiální omluvu od slovenského premiéra. Důvodem byla jeho replika na slovenském rozhlase, kde Matovič žertovně říká, že za dodávky ruské vakcíny slíbil Moskvě část ukrajinského území.

„Říkal jste, že jste o tom s Ruskou federací jednal týden, tedy i v době, kdy jste v televizních a jiných debatách mluvil o tom, že jste pro, tak jste už vlastně věděl, že už o tom jednáte. Moje otázka je, co jste prosím vás za to Ruské federaci slíbil. Můžete to říct?“ zněla otázka moderátora.

„Zakarpatskou Ukrajinu,“ odpověděl slovenský premiér.

„Zlatý jste, zlatý jste,“ reagoval šokovaný moderátor.

„Nic jsem nesliboval… Jen jsem se snažil zajistit vakcínu,“ dodal dále Matovič.

Po tomto vysílání si ukrajinské ministerstvo zahraničí předvolalo slovenského vedoucího diplomatického úřadu Matúše Korbu. Byl mu vyjádřen protest „kvůli nekorektnímu prohlášení premiéra“.

„Nehledě na motivy, žánr nebo kontext prohlášení slovenského předsedy vlády, jež se přímo dotýká teritoriální integrity Ukrajiny, je zcela nepřijatelný a má negativní vliv na přátelskou a dobrou sousedskou atmosféru ukrajinsko-slovenských vztahů,“ stojí v tiskovém prohlášení ukrajinské diplomacie.

Příslušnou demarši učinil i ukrajinský velvyslanec na Slovensku, stojí dále ve zprávě.

Žertovné vyjádření předsedy slovenské vlády Igora Matoviče také vyvolalo negativní reakci ukrajinského ministra zahraničí Dmytra Kuleby. Ten označil prohlášení Matoviče o slibu Rusku Zakarpatské Ukrajiny za zcela nekorektní.

„Ať ji (vakcínu Sputnik V pozn. red.) vymění za několik regionů Slovenska. Je politováníhodné, že předseda slovenské vlády svými nekorektními prohlášeními kazí mimořádně přátelské a upřímné vztahy mezi Ukrajinou a Slovenskem,” napsal Kuleba na svém twitterovém účtu.