Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová prohlásila, že v případě nákupu Sputniku jde o rezignaci na pravidla, kterými se v medicínských otázkách země řídí, a které garantují nejvyšší standardy bezpečnosti pro lidi. Otevřenou otázkou podle ní zůstává, zda tento krok nezhoršil možnosti SR zapůjčit si od evropských partnerů již registrovány vakcíny.

,,Setkala jsem se dnes s ředitelkou Státního ústavu pro kontrolu léčiv Zuzanou Baťovou, která opětovně konstatovala, že očkování neregistrovanou a neprověřenou vakcínou považuje za velmi rizikové. Doposud stále nebyla tomuto ústavu, který je nejvyšším garantem kontroly léčiv, doručena výrobní dokumentace nezbytná pro seznámení se s kvalitou a bezpečností vakcíny. Není to běžná situace, v historii instituce jde o precedens,“ vyjádřila se hlava státu.

,,Jsem za ochranu životů všemi dostupnými a bezpečnými vakcínami. Jsem za korektní přístup k lidem, politickým partnerům i partnerům v mezinárodních společenstvích. Budu respektovat rozhodnutí lidí, kteří se vakcínou Sputnik V dají dobrovolně očkovat, ale k jejímu masivnímu použití vyzývat nemohu, protože vakcína neprošla řádným a mezinárodně vyžadovaným procesem, který by garantoval její bezpečnost. Odpovědnost za případné nežádoucí účinky použití této vakcíny se povolením ministra zdravotnictví přenáší na ošetřující lékaře. V případě této vakcíny zde však není žádná odpovědná autorita, která by její bezpečnost garantovala,“ argumentovala svůj postoj hlava slovenského státu.

Čaputová poznamenala, že důvěru v očkování podle ní nezvýší nabídka jedné neregistrované vakcíny pro určitou skupinu lidí, ale jasný a odborně připravený očkovací plán, srozumitelný systém přihlašování na očkování a nabídka bezpečných vakcín.

,,Týdny posloucháme výzvy, abychom s vakcínami nehráli geopolitické hry, a pak jsme svědky okázalého vítání, které příchod vakcíny Sputnik V na Slovensko provázelo. Otevřenou otázkou je, zda tento krok nezhoršil i možnosti Slovenska zapůjčit si od našich evropských partnerů již registrované vakcíny,“ bojí se slovenská prezidentka.

Domnívá se, že řešení je přitom jednoduché: požádat o registraci Evropskou lékovou agenturu a doručit našemu Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv dokumentaci k této vakcíně, jak je to běžné vždy při posuzování podobných léčiv.

Následně udělala narážku na situaci, ke které došlo ve vládní koalici.

„Samozřejmě, záchrana životů je nad jakékoliv politické spory a argumenty. Ale i kroky ve výjimečné situaci se dají dělat způsobem, který neničí vládní koalici, neponižuje názorové oponenty, nezpochybňuje důvěru lidí v očkování a nevnáší do společnosti další konflikt. V situaci, kdy tak naléhavě potřebujeme smír a řešení stovky mrtvých každý den,“ vyjádřila se prezidentka.