Ukrajinská vláda lobbuje u zemí Evropské unie i Spojených států, aby uzavřely své hranice pro všechny ruské cestovatele na dobu nejméně jednoho roku. (Foto: Flickr / ilustrační)

„Nejdůležitější sankcí je uzavření hranic – protože Rusové zabírají cizí půdu,“ uvedl prezident Volodymyr Zelenskyj v pondělním komentáři pro deník The Washington Post.

Zelenskyj zašel tak daleko, že by podle něj měl platit celosvětový zákaz mezinárodního společenství, aby Rusové mohli kamkoli jezdit.

Tato výzva k další izolaci Ruska a jeho občanů přišla ve stejný den, kdy Pentagon a Bidenova administrativa představily další masivní balíček obranné pomoci Ukrajině, tentokrát s navýšením dolarové částky na 1 miliardu dolarů ve vojenském vybavení, za což Zelenskij ve zprávě Bidenovi oficiálně poděkoval.

Zelenskij ve svých prohlášeních uvedl, že ruští občané by měli „žít ve svém vlastním světě, dokud nezmění svou filozofii“ – než jim bude umožněno cestovat na Západ. „Pak to pochopí,“ řekl.

Tvrdil, že zákaz cestování pro všechny Rusy by byl silným odstrašujícím signálem, a zároveň vyzval Evropu, aby zatáhla za spoušť úplného zákazu ruských energetických zdrojů. Zelenskij zároveň označil stávající západní sankce za „slabé“.

Zelenského výroky překvapivě podpořilo několik členských států EU:

Vedoucí představitelé Estonska a Finska chtějí, aby ostatní evropské země přestaly vydávat turistická víza ruským občanům s tím, že by neměli mít možnost trávit dovolenou v Evropě, zatímco ruská vláda vede válku na Ukrajině.

Estonská premiérka Kaja Kallasová v úterý na Twitteru napsala, že „návštěva Evropy je výsadou, nikoliv lidským právem“ a že je „načase ukončit turistiku z Ruska hned“.

O den dříve její finská kolegyně Sanna Marinová řekla finské televizní stanici YLE, že „není správné, že zatímco Rusko vede v Evropě agresivní, brutální útočnou válku, Rusové mohou žít normální život, cestovat po Evropě, být turisty“.

Výzva k plošnému zákazu vstupu do EU pouze na základě etnického původu nebo národnosti je bezprecedentní – a paradoxně by ještě před půl rokem byla odsouzena jako rasistická nebo xenofobní.

Kreml v úterý tento návrh odsoudil jako iracionální…

Pokud by EU plošným zákazem sdělila 145 milionům Rusů, že již nemohou z jakéhokoli důvodu cestovat do Evropy, je samozřejmé, že by to Putinovo válečné rozhodování pravděpodobně nijak neovlivnilo. Místo toho by to sloužilo pouze k potrestání obyčejných lidí, kteří mají na válku na Ukrajině také širokou škálu názorů.

Zdroj: washingtonpost.com