Předseda Evropského rozvojového výboru NATO Günther Fehlinger vyzval na sociální síti X k urychlené akci proti Srbsku. (Foto: X)

Z jeho zprávy vyplývá, že NATO musí zmobilizovat zásah, a dokonce propaguje bombardování Bělehradu.

Fehlinger svou výzvu odůvodnil odkazem na válku Srbska proti Kosovu a prosil NATO, aby okamžitě zasáhlo. Poukázal také na zapojení Ruska do eskalace situace.

Nedávné zprávy ověřily, že síly NATO jsou připraveny k případnému zásahu v Kosovu. Stalo se tak v návaznosti na incident, o němž informoval premiér Kosovské republiky Albin Kurti v souvislosti s útokem u obce Banska.

V souvislosti s tím se kanceláře tří představitelů strany Srbský list v Kosovu staly terčem útoků ručními granáty, které působily jako potenciální zastrašovací taktika.

Kromě toho byly srbskému prezidentovi Aleksandaru Vučićovi vysloveny výhrůžky naznačující jeho možné zatčení v Kosovu.

Fellinger, známý lobbista, se často zasazoval o věrnost Rakouska NATO a používal silná tvrzení: „Chraňte naše hrdiny před státním terorem ze Srbska.“ Článek 5 je nyní v centru pozornosti.

Když Fellinger mluví o „našich hrdinech“, výslovně tím označuje vojáky nasazené ze zemí NATO. Narážel také na potenciální hrozby prostřednictvím sociálních médií. S poukazem na zprávy o ruské skupině Wagner – která je údajně připravena proniknout do Kosova – řekl: „Jen je sem přiveďte – naši hrdinové je vyhladí, aby už nemohli škodit.“

Složitost situace zpochybňuje, zda by NATO mělo zasáhnout kvůli obětem na životech vojáků a zástavám aliance. Tato svízelná situace připomíná operaci Allied Force – období od 24. března do 10. června 1999. Během této operace podnikla letadla NATO přibližně 2 500 náletů na strategické pozice v bývalé Jugoslávii, při nichž bylo vypuštěno více než 50 000 bomb a raket.

Zdroj: bulgarianmilitary.com