Asi k již 150 změnám v novém typu koronaviru došlo od vypuknutí epidemie v Číně, virus se podle vědců rozdělil na dva podtypy L a S, které jsou agresivní, informuje článek zveřejněný skupinou čínských vědců v časopise National Science Review. (Foto: Flickr)

Vědci analyzovali 103 veřejně dostupných genomů SARS-CoV-2 (COVID-19) a zjistili 149 změn v kmenu viru, z nichž se většina objevila nedávno.

Studie prokázala, že koronavirus nového typu byl již izolován ve dvou podtypech: L – nejčastější (70 %) a S, jehož podíl je 30 %.

Vědci poznamenávají, že podtyp L byl častější v raných stádiích vypuknutí epidemie ve Wu-chanu, ale jeho frekvence se snížila na začátku ledna. Podle autorů zprávy lidský zásah vyvolal silný selektivní tlak na podtyp L, který může být agresivnější a šíří se rychleji. Na druhé straně je pravděpodobné, že se v důsledku slabšího selektivního tlaku zvýšila srovnávací prevalence podtypu S, který je evolučně starší a méně agresivní.

„Naše analýza naznačuje, že podtyp S je s největší pravděpodobností původní verzí SARS-CoV-2. Výsledky našeho výzkumu také podporují teorii, že podtyp L je agresivnější než podtyp S a že lidský zásah změnil relativní prevalenci podtypů L a S krátce po vypuknutí epidemie," stojí v článku.
Autoři zprávy poznamenávají, že údaje analyzované ve studii jsou stále velmi omezené, takže další analýza a lepší porozumění vyžadují více genomických a epidemiologických údajů, stejně jako informací o klinických příznacích pacientů se SARS-CoV-2.

Zdroj:  academic.oup.com