Bulharský ministr obrany Krasimir Karakačanov pohrozil použitím síly proti migrantům, pokud by mělo dojít k vyhrocení situace, jako na hranicích s mezi Tureckem a Řeckem. (Foto:

V současné době je nejdůležitější věcí fakt, že Turecko nepouští na hranici s Bulharskem proudy nelegálních migrantů, řekl ministr obrany Bulharska Krasimir Karakačanov. Podle jeho slov, v nejbližších několika hodinách odešle jeho ministerstvo na  hranice ozbrojené síly.

„Jestli dokážeme pomocí diplomacie zastavit proud (migrantů – red.) směřující do Bulharska, tak to bude dobře. Pokud ne, tak použijeme sílu – i policii, i armádu – vše, co je dovoleno zákonem, protože nezákonné překročení hranice je trestným činem,“ řekl Karakačanov žurnalistům po zasedání parlamentu.

„V průběhu 4-6 hodin přijede na hranici 400 lidí – pozemní vojska, speciální síly a vojenská policie, a také 140 jednotek techniky. V průběhu 12-16 hodin dalších tisíc lidí. Pokud bude potřeba, můžeme mobilizovat 2400-2600 lidí a odeslat je na hranici. Jsem humanista, ale myslím si, že státní hranice Bulharska je nedotknutelná. Pokud někdo začne s násilnými činy, jaké je možné vidět v Řecku, Bulharsko bude muset použít sílu,“ řekl ministr.

Karakačanov také ujistil, že nikdo se nechystá použít ostrou munici a opravdové zbraně (letální zbraně).

„Samozřejmě, nebudeš střílet z kulometu. (Bude ale možné použít jakoukoli formu – red.) fyzické síly: proudy vody, plynové granáty, šokové granáty – to, co používají Řekové. Není možné, aby si někdo myslel, že je možné vtrhnout do Bulharska bez trestu. V krajním případě dokud jsem ministrem, tak budu takto přemýšlet,“ dodal.