Odpovědnost za incident v Ladaku leží výhradně na indické straně, která úmyslně porušila dohodu. Indie musí potrestat odpovědné osoby a zabránit podobným incidentům v budoucnu, řekl mluvčí čínského ministerstva obrany Wu Čchien na briefingu ve středu. (Foto: JCL.mil)

Wu Čchien řekl, že od dubna tohoto roku indické pohraniční síly začaly jednostranně stavět různé objekty v údolí řeky Galvan a Čína opakovaně proti těmto akcím protestovala.

Uvádí se, že 6. května indičtí pohraničníci překročili linii aktuální kontroly a vstoupili na území Čínské lidové republiky, aby vytvořili zátarasy, čímž vytvořili i překážky pro běžné hlídky čínských pohraničníků a pokusili se jednostranně změnit status hraniční kontroly.

„Čínské pohraniční jednotky byly nuceny přijmout nezbytná opatření a posílit reakci na místě a kontrolu v pohraniční oblasti,“ řekl mluvčí.

Poznamenal také, že na setkání zástupců vojenského velení obou zemí se dne 6. června podařilo dosáhnout dohody o opatřeních ke snížení napětí v pohraničí. Wu Čchien poznamenal, že indická strana se zavázala, že nepřekročí ústí řeky Galvan kvůli hlídkování a stavění objektů. Spolu s tím se strany dohodly, že zahájí vzájemné stažení vojsk v Ladaku.

„Dne 15. června však indické pohraniční jednotky otevřeně porušily bilaterální konsensus a opět překročily hranici aktuální kontroly za účelem provokace,“ připomněl Wu Čchien.

Kromě toho zdůraznil, že „k incidentu došlo pouze kvůli porušování dohod a jednostranné provokaci ze strany Indie“.

Dodal, že k incidentu došlo na území, které je pod kontrolou Číny po vzájemné dohodě, „odpovědnost tak leží zcela na indické straně“.

„Čína požaduje, aby Indie přísně potrestala odpovědné osoby, zajistila přísnou kontrolu jednotek v blízkosti linie aktuální kontroly, aby se takové incidenty už neopakovaly,“ řekl.

K incidentu mezi čínskými a indickými vojáky došlo večer 15. června v Ladaku. Podle čínských vojáků porušili indičtí vojáci své povinnosti a opět nezákonně překročili takzvanou linii aktuální kontroly (Line of Actual Control), úmyslně provedli provokační útok, což vedlo k prudkému střetu, který si vyžádal jak raněné, tak i mrtvé.

Indické ministerstvo uvedlo, že ke střetu došlo v důsledku pokusu čínské strany jednostranně změnit konsenzus ohledně dodržování linie aktuální kontroly v údolí řeky Galvan.

Mezi Čínou a Indií probíhá dlouhodobý územní spor o vlastnictví horské oblasti v severním Kašmíru a také téměř 60 tisíc kilometrů čtverečních v severovýchodním státě Arunáčalpradéš. Linie aktuální kontroly se nachází v regionu Ladak. V letech 1993 a 1996 podepsaly Čína a Indie mírové dohody ve sporných oblastech.

Zdroj: snews.com