Chálid Salmán (60), bývalý profesionální fotbalista a tvář pouštního mistrovství světa, označil homosexualitu v rozhovoru s Jochenem Breyerem (39) z ZDF pro dokumentární film „Geheimsache Qatar“ (úterý, 20.15) za „duchovní nemoc“. (Foto: Qatar2022.qa)

V jeho očích je homosexualita „haram“, tedy hřích.

Bývalý reprezentant v příspěvku z dokumentárního materiálu odvysílaného v pondělí večer v pořadu „heute journal“: „Do země přijde mnoho věcí. Promluvme si o homosexuálech. Nejdůležitější je, že každý přijme, že sem přichází. Budou však muset přijmout naše pravidla.“

Pak přišly slovní výpadky: Měl problémy s tím, že děti vidí gaye, řekl Salman. Protože by se pak dozvěděli něco, co není dobré. Následoval výrok, v němž označil homosexuály za duševně nemocné.

Tiskový mluvčí organizačního výboru mistrovství světa ve fotbale, který tým ZDF během natáčení doprovázel, přeruší rozhovor ihned po těchto Salmanových větách.

Homosexualita je v islamistickém Kataru zakázána a podle platného práva šaría může být potrestána až sedmi lety vězení a bičováním.

Organizátoři turnaje a Fifa v poslední době několikrát zdůraznili, že všichni fanoušci jsou na mistrovství světa v Kataru vítáni.

Katarský ministr zahraničí Mohammed bin Abdulrahman Al-Thani (42) v pondělním rozhovoru pro deník Frankfurter Allgemeine obvinil německou vládu z dvojího metru.

Německo nemělo s Katarem problém, pokud jde například o partnerství v oblasti energetiky.

Zdroj: bz-berlin.de