Ministerstvo spravedlnosti se podle Kylea Cheneyho z Politico postavilo proti zveřejnění podkladového prohlášení FBI, kterým minulý týden zdůvodnila razii v Mar-a-Lago, protože by prý „posloužilo jako plán probíhajícího vládního vyšetřování, který by poskytl konkrétní podrobnosti o jeho směru a pravděpodobném průběhu, a to způsobem, který by s vysokou pravděpodobností ohrozil budoucí vyšetřovací kroky“. (Foto: Shutterstock)

„Skutečnost, že se toto vyšetřování týká vysoce utajovaných materiálů, dále podtrhuje potřebu chránit integritu vyšetřování,“ uvedlo ministerstvo spravedlnosti v pondělním soudním podání.

Trump a další republikáni v neděli zintenzivnili výzvy ke zveřejnění místopřísežného prohlášení poté, co příkaz k prohlídce zveřejněný minulý týden ukázal, že Trump měl ve svém domě 11 sad utajovaných dokumentů – které, jak řekl novináři Johnu Solomonovi, byly odtajněny předtím, než byly vyneseny z Bílého domu. Ministerstvo spravedlnosti přesvědčilo soudce, že k provedení prohlídky má pravděpodobný důvod kvůli možnému porušení zákona o špionáži – což nemá nic společného s otázkami utajování.

Ministerstvo spravedlnosti přesto uvedlo, že hodlá odtajnit další dokumenty související s touto razií.

Ministerstvo spravedlnosti navíc tvrdí, že zveřejnění místopřísežného prohlášení FBI by „ochladilo budoucí spolupráci“ svědků.

Republikáni požadují více informací o tom, co přesvědčilo protitrumpovského federálního soudce k vydání příkazu k prohlídce.

„Myslím, že zveřejnění místopřísežného prohlášení by pomohlo, přinejmenším by to potvrdilo, že pro tuto razii existovalo opodstatnění,“ řekl v neděli v pořadu televize NBC „Meet the Press“ senátor za GOP Mike Rounds a dodal, že ministerstvo spravedlnosti by mělo „prokázat, že to nebyla jen rybářská výprava, že měli řádný důvod jít dovnitř a udělat to, že vyčerpali všechny ostatní prostředky“.

„A pokud to nedokážou, máme před sebou vážný problém.“

Samostatně v neděli požádal dvoustranný senátní výbor pro zpravodajské služby vedený demokratem Markem Warnerem a republikánem Marcem Rubiem ministerstvo spravedlnosti a Úřad ředitele národních zpravodajských služeb o poskytnutí zabavených dokumentů v režimu utajení.

Mluvčí výboru, který je pověřen dohledem nad nakládáním s utajovanými informacemi, uvedl, že oba senátoři rovněž požádali o „posouzení potenciálních rizik pro národní bezpečnost“ v důsledku možného nesprávného nakládání se spisy.

Zástupce Mike Turner, nejvyšší republikán ve výboru pro zpravodajské služby Sněmovny reprezentantů, v neděli v televizi CNN uvedl, že Bidenova administrativa by měla poskytnout více podrobností o tom, co vedlo k prohledávání.

„Kongres říká: ‚Ukažte nám to. Chceme vědět, co jim FBI řekla? Co našli?“ Turner řekl. -Reuters

Zdroj: zerohedge.com