Závěrečná rezoluce sjezdu vydaná v sobotu Komunistickou stranou Číny upřesňuje, že národní ozbrojené síly budou nadále modernizovány a rozšiřovány s cílem zabránit nezávislosti Tchaj-wanu. (Foto: Flickr)

ČKS sice ocenila úsilí, které Peking v uplynulém půlstoletí věnoval „velké energii modernizaci“ „národní obrany a ozbrojených sil“, ale zároveň vyzvala k „rozhodným krokům k odporu proti „nezávislosti Tchaj-wanu“ a podpoře sjednocení, k udržení iniciativy a schopnosti řídit vztahy mezi průlivem a k neochvějnému prosazování věci národního sjednocení“.

Důležité je, že mluvčí sjezdu Sun Jeli minulý týden před sobotní rezolucí uvedl, že Čína nevylučuje možnost použití síly, ale bylo by to pouze v reakci na zásahy z vnějších zemí.

„Neslibujeme, že se zřekneme použití síly, a vyhrazujeme si možnost přijmout veškerá nezbytná opatření proti vměšování vnějších sil a extrémně malému počtu separatistických sil podporujících nezávislost Tchaj-wanu a jejich separatistickým aktivitám,“ uvedl Sun před zahájením 20. celostátního kongresu.

Prezident Si Ťin-pching, který ze sjezdu vyšel ještě silnější a zajistil si precedentní třetí funkční období, zdůraznil, že si Čína vyhrazuje právo použít v určitých scénářích týkajících se Tchaj-wanu sílu:

Čínský prezident Si Ťin-pching prohlásil, že si Čína vyhrazuje možnost „přijmout veškerá nezbytná opatření“ proti „vměšování vnějších sil“ v otázce Tchaj-wanu.

V rozsáhlém nedělním projevu Si rozhodně hovořil o odhodlání Číny ke sjednocení se samosprávným ostrovem, který Peking považuje za součást svého území…

„Budeme i nadále usilovat o mírové sjednocení s největší upřímností a maximálním úsilím,“ řekl Si podle oficiálního překladu v čínštině. „Nikdy však nebudeme slibovat, že se zřekneme použití síly. A vyhrazujeme si možnost přijmout veškerá nezbytná opatření.“

V souladu s předchozími prohlášeními k této otázce zdůraznil, že jsou klíčovou výhradou, že „toto je zaměřeno výhradně proti vměšování vnějších sil a několika separatistů usilujících o nezávislost Tchaj-wanu“.

S tímto kontextem, který byl v Siově projevu vyložen, nově přijatá rezoluce zní: „Musíme posílit strategické schopnosti armády při obraně suverenity, bezpečnosti a rozvojových zájmů Číny a dohlédnout na to, aby lidové ozbrojené síly v nové éře účinně plnily své poslání a úkoly.“

Zdroj: cnbc.com