Plánovaná cesta předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové na Tchaj-wan je už tak podnětná, že Pentagon nyní plánuje vyslat stíhačky a další válečnou techniku na ochranu jejího letadla v případě útoků čínské armády. (Foto: Flickr)

„Předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová, D-Calif., pozvala na svou oficiální cestu na Tchaj-wan malou skupinu zákonodárců, včetně nejvyšších demokratů a republikánů ve sněmovním výboru pro zahraniční věci,“ uvádí NBC News.

Tato cesta, kterou Peking vnímá jako hrubé porušení dlouhodobé politiky Washingtonu vůči jedné Číně, je již tak podnětná, že Pentagon nyní plánuje vyslat stíhačky a další válečnou techniku na ochranu letadla Pelosiové pro případ útoku čínské armády.

Informuje o tom agentura AP:

Američtí představitelé sice tvrdí, že se příliš neobávají, že by Peking zaútočil na letadlo předsedkyně Sněmovny reprezentantů USA, ale jsou si vědomi toho, že nehoda, chybný krok nebo nedorozumění by mohly ohrozit její bezpečnost. Pentagon proto připravuje plány pro všechny případy.

Úředníci sdělili agentuře Associated Press, že pokud Pelosiová odletí na Tchaj-wan – což je stále nejisté -, armáda zvýší pohyb svých sil a prostředků v indo-pacifickém regionu. Odmítli poskytnout podrobnosti, ale uvedli, že stíhačky, lodě, sledovací prostředky a další vojenské systémy budou pravděpodobně použity k zajištění překrývajících se ochranných kruhů pro její let na Tchaj-wan a případný pobyt na místě.

Toto riziko by samo o sobě bylo dostatečným důvodem ke zrušení cesty, ale k obavám přispívá i skutečnost, že čínská vláda před ní začala varovat stejným jazykem „červené linie“, jaký používalo Rusko v době před svou invazí na Ukrajinu.

„Opakovaně jsme dali najevo svůj rozhodný nesouhlas s případnou návštěvou předsedkyně Pelosiové na Tchaj-wanu. Pokud bude americká strana na návštěvě trvat a bude zpochybňovat čínskou „červenou linii“, bude reagovat rozhodnými protiopatřeními,“ uvedl ve středu mluvčí čínského ministerstva zahraničí Čao Li-ťiang.

„USA musí převzít plnou odpovědnost za jakékoli vážné důsledky, které z toho vyplynou.“

Čína používá stejný jazyk od chvíle, kdy se poprvé objevily zprávy o plánované cestě Pelosiové, přičemž čínské státní médium Global Times minulý týden uvedlo, že „návštěva Tchaj-wanu je rozhodně červenou linií, kterou Pelosiová nesmí nikdy překročit“.

Během příprav na invazi na Ukrajinu vydávalo podobné varování za použití stejné formulace i Rusko. Putin znovu a znovu varoval, že Západ bere „červené linie“ Moskvy ohledně ukrajinské neutrality příliš na lehkou váhu, a Washington tato varování bezostyšně odmítal, zatímco nadále skloňoval možnost budoucího členství Ukrajiny v NATO.

„Nepřijímám ničí červené linie,“ řekl prezident Biden v prosinci loňského roku novinářům, když byl dotázán na tato varování.

O několik týdnů později Putin svou hrozbu splnil a zahájil strašlivou válku, která si vyžádala tisíce mrtvých a které se dalo snadno zabránit několika levnými ústupky.

„Tohle je ta červená linie, o které jsem mluvil několikrát,“ řekl Putin. „Oni ji překročili.“

Stálo to za to?

Samozřejmě že ne.

Nepoučit se z historie je jedna věc, nepoučit se ani z posledních pěti měsíců je věc druhá. Pelosiová a ten, kdo její cestu organizuje, by měli tyto plány okamžitě přerušit, protože nebezpečí, s nimiž si tu zahrávají, nestojí za morální vítězství spočívající v tom, že budete moci říci, že vás Čína nedonutila uhnout v té nejhloupější hře na „kuře“, jaká se kdy hrála.

A to je přesně to, co se zde děje. Varování Číny před „červenou linií“ dává jasně najevo, že přistání Pelosiové na Tchaj-wanu přinejlepším nakopne brinkmanship mezi oběma národy o další stupeň, zatímco republikáni agresivně prosazují narativ, že pokud se cesta neuskuteční, bude to znamenat, že „komunistická Čína vítězí“. Politický tlak je na straně eskalace, dokonce i progresivní demokraté podporují krok Pelosiové a výzvy k deeskalaci a détente jsou stále více odsouvány na vedlejší kolej.

Neměli bychom se tím zabývat. Neměli bychom sledovat, jak se k potenciálním ohniskům jaderného armagedonu přidává další země jen proto, že nějaká osmdesátnice v Kongresu je příliš stará na to, aby se starala o to, jestli jí sestřelí letadlo. Neměli bychom riskovat další smrtící konflikt, z něhož nebude mít prospěch žádný obyčejný člověk, kvůli něčemu, co se rovná pouhému malichernému egoistickému bušení se do prsou.

Neměli bychom doufat, že nejmocnější lidé světa nepodniknou bezdůvodně nějaké idiotské riziko, které by nám všem mohlo ublížit nebo nás dokonce všechny zabít. Neměli bychom mít zavedené systémy, které mohou umožnit, aby se staly ty nejhorší představitelné věci, pokud tyrani, kteří nám vládnou, náhodou v daný den neučiní to nejmoudřejší rozhodnutí.

Naše budoucnost by neměla záviset na lepších andělech těch nejhorších zrůd, kteří jsou v Číně, Rusku i USA. Ti, kdo mají moc, jí mají příliš mnoho a obyčejní lidé tohoto světa jí nemají zdaleka dost.

Zdroj: medium.com