PEKING 18. října (Xinhua) – Čína přemění zvláštní ekonomickou zónu Shenzhen v jižní provincii Guangdong na město zaměřené na globální inovace, to uvedl čínský úředník v neděli. (Foto: Wikimedia)

Čína má v úmyslu přeměnit Shenzhen na moderní, globální město zaměřené na inovace a vlivné centrum inovací, startupů a kreativity, řekl na tiskové konferenci náměstek pro vědu a technologii Xu Nanping.

Jedná se o nový cíl Shenzhenu, který je čínským průkopníkem v oblasti inovací a je uveden v první skupině měst zaměřených na inovace v zemi.

"Brát inovace za primární hnací sílu je součástí cenných zkušeností Shenzhenu. Během posledních čtyř desetiletí byly vědecké a technologické inovace klíčovým faktorem, který ovlivnil vývoj Shenzhenu v mezinárodní metropoli," řekl náměstek pro vědu a technologii Xu Nanping.

Letos si připomínáme 40. výročí založení zvláštní ekonomické zóny Shenzhen. Během posledních čtyř desetiletí se Shenzhen vyvinul jako průkopník z malého města v mezinárodně uznávané centrum inovace, podnikání a kreativity.

V roce 2019 dosáhl jeho HDP téměř 2,7 bilionu yuanů (asi 400 miliard amerických dolarů) a rostl ročně v průměru o 20,7 procenta.

Z toho přidaná hodnota odvětví inovací a špičkových technologií činila 920 miliard yuanů, což představuje více než 34 procent HDP města a zdůrazňuje to jeho roli jako prvního pilíře průmyslu Shenzhenu a klíčové sféry růstu.

Téhož roku vložil Shenzhen do výzkumu a vývoje až 132,8 miliard yuanů, což představuje 4,9 procenta HDP, čímž se město dostalo do popředí na národní i celosvětové úrovni.

V roce 2019 město uzavřelo 17.500 mezinárodních patentových přihlášek prostřednictvím Smlouvy o patentové spolupráci (PCT), což představuje zhruba jednu třetinu celkového počtu země.

Čína nedávno oznámila plán na provedení pilotních reforem v Shenzhenu s cílem rozvíjet město jako výkladní skříň socialismu s čínskými charakteristikami v příštích pěti letech.

Podle dlouhodobého plánu zveřejněného v loňském roce se Shenzhen do poloviny 21. století stane jedním z nejlepších kosmopolitních měst na světě a globálním stimulantem s vynikající konkurenceschopností, inovačním potenciálem a vlivem.

Čínské ministerstvo vědy a technologie promění cíl „učinit ze Shenzhenu globální město zaměřené na inovace“ ve svůj hlavní úkol. Díky tomu bude město také hrát vedoucí roli v technologickém pokroku Číny, udržitelném rozvoji a nezávislých inovacích, to uvedl náměstek pro vědu a technologii Xu Nanping.

„Při pohledu na nové cíle bude čínské ministerstvo vědy a technologie podporovat Shenzhen při budování řady inovačních platforem, což podtrhuje příznivé prostředí, špičkové zdroje a špičkové talenty,“ řekl náměstek pro vědu a technologii Xu Nanping.