Ve stejný den, co americká administrativa rozhodla o uvalení cel na čínské zboží, Peking přijal reciproční protiopatření. V obou dvou případech se jedná o zboží, jehož roční dovoz dosahuje hodnoty 50 miliard dolarů. V prohlášení Peking obvinil Washington z rozpoutání obchodní války.

V souladu se svým dřívějším varováním Peking okamžitě zavedl reciproční protiopatření na americká cla, která včera ohlásil americký prezident Donald Trump. Čínská cla zcela odrážejí americká restriktivní opatření: jedná se 25% cla na dovoz amerického zboží v roční hodnotě 50 miliard dolarů. Celkem se bude jednat o 659 položek.

Tak, jak je to v případě amerických cel, čínská protiopatření mají dvě fáze. První fáze, která se dotkne 545 položek s ročním dovozem 34 miliard dolarů, začne platit 6. července, a další cla pro zbytek zboží budou následovat později. Omezení amerického dovozu se mimo jiné dotkne sóji, pomerančové šťávy, whisky a hovězího masa. Ve druhé fázi se cla dotknou americké ropy, zemního plynu, uhlí a některých ropných produktů.

Ve své zprávě čínské ministerstvo financí píše: „Americká opatření porušují příslušná pravidla Světové obchodní organizace a konsenzus, který byl dosažen během americko-čínských jednání. Jedná se o zásadní porušení našich legitimních práv a zájmů a ohrožení zájmů naší země a našeho lidu."

„Čína nechce obchodní válku, ale kvůli myopickému chování Spojených států, které poškozuje obě strany, čínská strana nemá na výběr, než tomu tvrdě čelit," dodali na čínském ministerstvu obchodu a vyzvali ostatní země, aby přijaly kolektivní opatření proti zastaralému a zpátečnickému chování.

„Je velmi politováníhodné, že navzdory konsenzu mezi oběma zeměmi, USA projevily nestálost a rozpoutaly obchodní válku," stojí dále v čínském prohlášení ministerstva obchodu.

Jak včera oznámil americký prezident Donald Trump, Washington začne uplatňovat 25% cla na čínské zboží v hodnotě 34 miliard dolarů počínaje 6. červencem a podnikne kroky, aby uvalil cla na dalších 284 položek dovozu. Nejdříve se bude jednat o seznam z 818 položek v hodnotě 34 miliard dolarů a poté přibydou další produkty, které těžily z čínské průmyslové politiky včetně programu „Made in China 2025", který podporuje technologický rozvoj. Jak podotkl americký prezident, cla se dotknou průmyslově významných technologií.

Trump rovněž varoval, že Washington zavede další protiopatření, pokud Peking přijde s odvetou. „Pokud Čína zavede odvetná opatření, například nová cla na americké zboží, služby nebo zemědělské produkty, administrativa uvalí nová cla," pohrozil šéf Bílého domu.

Zdroj:  gss.mof.gov.cn