USA čeká default za osm až deset let, nepřistoupí-li úřady na značné snížení státních výdajů, prohlásil v interview pro televizi Fox News kongresman za Republikánskou stranu Andy Biggs.

Podotkl, že rozpočtové dotace v roce 2018 činily 1,3 trilionu dolarů. Přitom podle Biggsových výpočtů nemají přesahovat 700 miliard dolarů.

„To je princip path-dependence. Cesta, kterou jdeme, není ta nejlepší, a víme to, ale opustit ji a nastoupit optimální cestu — to bude v krátkodobé perspektivě bolestivé.

(Poslanci) si myslí, že to způsobí příliš velké politické ztráty. Ale když to neuděláme, bude nás každý den promeškání připravovat o nějaké varianty, za jejichž pomoci bychom mohli vyřešit problém a snížit schodek. V tom je právě ten skutečný problém: máme strukturální schodek. Utrácíme více, než dostáváme, a musíme si půjčovat peníze," prohlásil kongresman.

Vyslovil názor, že na řešení tohoto problému mají americké úřady maximálně deset let — do roku 2026 bude fond programu zdravotního pojištění lidí důchodového věku (Medicare) vyčerpán.

Při odpovědi na otázku moderátora o dluhové bombě, jejíž výbuch zničí podle jeho názoru americkou ekonomiku, Biggs odpověděl: „Ano. Myslím si, že jdeme do propasti."

„Bude možné znehodnotit peníze, vyhlásit default, anebo se pokusit zvýšit daně a zabít vlastní ekonomiku. Takovéto varianty budeme mít za osm až deset let. A myslím si, že je prostě nečestné uvalit toto břímě na budoucí generace," uzavřel Biggs.