Právě skončené prázdniny u Státního svátku v Číně zaznamenaly ve filmovém průmyslu v zemi oživení, protože od 1. do 8. října celková domácí pokladna vzrostla o 3,95 miliardy yuanů (585 milionů amerických dolarů), podle čínské sítě filmu Data Information Network. (Foto: CRI)

Během uplynulého víkendu dosáhla celková filmová pokladna v Číně 68 milionů dolarů, což opět výrazně překonalo tržby z filmů v Severní Americe, kde kina podle zprávy Variety vydělala méně než 9,5 milionu dolarů.

Film s vlasteneckým tématem s názvem „Mí lidé, má vlast“ vede pokladnu, k 11. říjnu, první neděli po Státním svátku, vydělal 2,15 miliardy yuanů (318,6 milionu dolarů) a pokladnu vede od 3. října. Překonal hollywoodský film „Ježek Sonic“ a tím se stal čtvrtým celosvětově nejvyšším filmem letošního roku.

Film ukazuje, do jaké míry se čínský trh zotavil z dopadu pandemie nového koronaviru a rychlý rozvoj domácí filmové produkce.

Tento film je zaměřený na zmírňování chudoby a vlastenectví, skládá se z pěti různých příběhů režírovaných sedmi renomovanými čínskými režiséry a filmaři, včetně Xu Zheng (Sü Čeng s filmem Ztraceni v Rusku), Deng Chao (Teng Čao se Stínem), Chen Sicheng (Čchen S´-čcheng s filmem Detektiv z Čínské čtvrti 3), Yu Baimei (Jü Paj-mej s filmem Guru rozchodů) a Ning Hao (Ning Chao s filmem Šílený mimozemšťan). Podle hodnocení platformy Douban (Tou-pan), což je přední webová stránka pro hodnocením filmů v Číně, získal film 7,3 bodu z celkových 10.

Animovaný film s názvem „Jiang Ziya: Legenda o zbožštění“ je druhým nejlépe vydělávajícím filmem za poslední týden a od uvedení filmu již vydělal 1,45 miliardy yuanů (21,5 milionu dolarů). Rovněž překonal rekord pokladny čínského animovaného filmu z prvního dne a vytvořil nový rekord v tomto odvětví.

Na třetím místě bylo čínské sportovní drama s názvem „Leap“, které se zaměřuje na čínský ženský národní volejbalový tým a v hlavní roli hraje celosvětově známá herečka Gong Li (Kung Li). Podle údajů z Maoyanu, platformy pro jízdenky a filmové údaje, vydělal „Leap“ až do neděle 639 milionů yuanů (94,7 milionu USD).

V nadcházejících týdnech se do kin dostane mnoho očekávaných filmů. Biografický film „Jako barvičova ruka“, který se letos promítal na Mezinárodním filmovém festivalu v Šanghaji a na Mezinárodním filmovém festivalu v Pekingu, bude oficiálně uveden 16. října. V pátek bude vydán film adaptovaný ze stejnojmenného uznávaného románu „Příběh Xi Baa“.

Vzhledem k tomu, že se diváci vracejí do kin a uvolňují se další trháky, je čínská pokladna připravena v roce 2020 překonat USA jako největší světový filmový trh.

Nové filmy promítané po šanghajském filmovém festivalu pomohly kinům při dalším oživení. Několik nových filmů, které se původně měly promítnout během Svátků jara, oznámilo premiéru v říjnu. Očekává se, že se k filmům vrátí ještě více fanoušků.