Americké ministerstvo zahraničí, ministerstvo financí, obchodu a vnitřní bezpečnosti vydalo takzvané „hongkongské obchodní varování“. (Foto: Flickr)

Úřad pro kontrolu zahraničních aktiv amerického ministerstva financí zařadil na „Speciálně určený národní seznam“ sedm náměstků ředitele styčného úřadu v Hongkongu a uložil finanční sankce.

Čína uvedla, že přijme veškerá nezbytná opatření v souladu se zákonem k zajištění své vlastní svrchovanosti, bezpečnosti a rozvojových zájmů.

V reakci na reportérovu otázku 23. července mluvčí čínského ministerstva zahraničních věcí uvedl, že Čína se rozhodla uvalit sankce na sedm zaměstnanců a subjektů USA.

Mluvčí ministerstva zahraničních věcí uvedl, že USA vymyslely takzvané „hongkongské obchodní varování“ k nevyprovokovanému očerňování hongkongského podnikatelského prostředí a nezákonně sankcionovaly mnoho úředníků čínských ústředních vládních agentur v Hongkongu, což porušilo mezinárodní právo a základní normy mezinárodních vztahů a vážně zasáhlo do vnitřních záležitostí Číny.

Čína se proti tomu pevně staví a důrazně to odsuzuje. Mluvčí zdůraznil, že Hongkong je čínský Hongkong a hongkongské záležitosti jsou čistě vnitřními záležitostmi Číny.