Obvykle je známe jen z bájí a pověstí: chiméry, tj. hybridní bytosti, v nichž se spojují lidé a zvířata nebo několik tvorů. (Foto: Cell Cao et)

Jako egyptská sfinga – lev s lidskou hlavou – nebo mořská panna Ariel.

Podle čínských vědců se jim nyní podařilo v laboratoři vytvořit hybridního tvora a přivést ho na svět. Svůj výzkum zveřejnili ve vědeckém časopise Cell.

Chiméra, která se nyní zrodila, však není tak fantastická jako tvorové z legend: vědci nespojili dva různé druhy, ale implantovali kmenové buňky jiné opice stejného druhu do zárodku opice jávské ve velmi raném stádiu vývoje.

Oči a prsty svítí zeleně

Vědcům se podařilo zajistit, že se buňky obou zvířat spojily a vyrostlo z nich jediné zvíře, které se nakonec narodilo opičí samici.

Hybridní tvor není zcela normální opicí jávskou ani navenek: aby vědci ověřili, kolik kmenových buněk embryo skutečně přijalo, pozměnili jeho geny. Výsledek: tělo chimérické opice produkuje zelený fluorescenční protein a oči a prsty zvířete zelenavě září.

Mohly by být brzy vytvořeny lidské chiméry?

Výzkum chimér je zatím v plenkách. Opice narozená v Číně zemřela do deseti dnů po narození.

Přesto profesor Stefan Schlatt, ředitel Centra reprodukční medicíny Univerzitní nemocnice v Münsteru, říká:

„Je třeba to považovat za zásadní vědecký průlom. Výsledek zároveň ukazuje, že mláďata jsou nezdravá a nemohou přežít déle než několik dní. To je jasný důkaz, že chimérismus v jakékoli podobě není strategií pro použití u lidí.“

Zdroj: bild.de