V současnosti „nejsledovanější“ letadlo na světě – je pravděpodobně asi 30 minut od přistání na mezinárodním letišti Songshan v Tchaj-peji poté, co před několika hodinami odletělo z Malajsie. (Foto: Twitter / Flightradar)

V současné době je na Tchaj-wanu 21:58, přičemž předchozí zprávy odhadovaly přistání na 22:20. Nejnovější informace přinesly zpravodajské agentury:

  • STÍHAČKY TCHAJWANSKÉHO LETECTVA DOPROVÁZEJÍ LET PELOSIOVÉ; PŘISTANE ZA 30 MINUT.
  • ČÍNA UZAVŘELA VZDUŠNÝ PROSTOR NAD TCHAJ-WANEM PŘÍMO PRO VŠECHNA CIVILNÍ LETADLA.

Zdá se, že Tchajwanci jsou připraveni přivítat ji přesně s takovým druhem oficiálních fanfár, které pravděpodobně vyvolají ostrou reakci Číny…

Aktualizace (8:27 SEČ): Zdroje agentury Reuters upřesnily, že čínská vojenská letadla bzučela nad dělící linií oddělující Tchajwanskou úžinu v době, kdy se údajně na cestě nacházelo letadlo americké předsedkyně Sněmovny reprezentantů Pelosiové. Jde o nejjasnější známku toho, že Peking připravuje potenciální „vojenské možnosti“ – ve vodách a vzdušném prostoru těsně u samosprávného ostrova Tchaj-wan probíhá horečná činnost velitelství východního divadla:

Kromě toho, že čínská letadla létají v blízkosti střední linie průlivu, od pondělí se v blízkosti neoficiální dělící linie plaví několik čínských válečných lodí, uvedl zdroj agentury Reuters. Zdroj uvedl, že čínské válečné lodě i letadla se v úterý ráno „přitiskly“ ke střední čáře, což je neobvyklý krok, který tato osoba označila za „velmi provokativní“.

Čínské letouny v úterý ráno opakovaně prováděly taktické pohyby spočívající v tom, že se krátce „dotkly“ středové linie a obletěly ji zpět na druhou stranu průlivu, zatímco tchajwanské letouny byly v pohotovosti poblíž, uvedla osoba.

Objevily se protichůdné zprávy o tom, že tchajwanské síly jsou v „nejvyšší pohotovosti“ – zejména na vnějších ostrovech, což se však ministerstvo obrany snažilo bagatelizovat.

Zdroj: zerohedge.com