Prezident Vladimir Putin ve čtvrtek podepsal zákon, který otevírá cestu k možným ruským jaderným testům, což by znamenalo obrovskou eskalaci v kontextu války na Ukrajině a širšího kontextu „nové studené války“ mezi Washingtonem a Moskvou. (Foto: Flickr)

Nový zákon potvrzuje, že Rusko neratifikovalo Smlouvu o úplném zákazu jaderných zkoušek (CTBT), což je přelomová dohoda z roku 1996, jejímž cílem bylo zakázat veškeré jaderné zkoušky a výbuchy, aby se Rusko a Spojené státy v této otázce sjednotily.

V otázce samotné smlouvy však obě strany nikdy nebyly v souladu, i když k jaderným zkouškám nedocházelo. Některé země, které byly nedílnou součástí smlouvy, ji nikdy plně neratifikovaly.

Kreml počátkem minulého měsíce prohlásil, že podnikne kroky, které „zrcadlově“ vyjádří postoj USA, což vysvětlil následovně:

V textu zákona na ruském právním portálu se uvádí, že Moskva od 2. listopadu již nebude vázána zákazem jaderných zkoušek podporovaným OSN. Rusko i Spojené státy podepsaly smlouvu v roce 1996, ale zatímco Moskva ji ratifikovala v roce 2000, Washington nikdy neučinil poslední krok k její kodifikaci do zákona.

Mezi další země, které smlouvu nedodržují, patří Čína, Indie, Pákistán, Severní Korea a Izrael, stejně jako Egypt a Írán…

„Prezident měl na mysli především potřebu uvést faktickou situaci na společného jmenovatele [s USA],“ uvedl v říjnu mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov a popřel, že by to znamenalo, že Rusko hodlá pokračovat v jaderných testech.

Rusko i USA však v nedávné době provedly „cvičení“ svých strategických sil s jadernými zbraněmi, aniž by však skutečně provedly jaderné zkoušky. Takový krok by byl velmi kontroverzní i na domácí scéně, zejména v USA, vzhledem k obavám z poškození životního prostředí a radioaktivního spadu.

Někteří komentátoři v tomto nejnovějším kroku spatřují novou „hrozbu“, která má udržet západní alianci v napětí…

Válka na Ukrajině byla po většinu uplynulého roku a půl svědkem jaderného šavlování, zejména poté, co prezident Putin nařídil přesun taktických jaderných zbraní na běloruské území. Tato rétorika se však v poslední době zklidnila.

Rusko tento krok obhajovalo, protože USA drží taktické jaderné zbraně v několika státech NATO jako součást „jaderného odstrašení“. Patří mezi ně i Turecko, které leží přímo naproti Rusku přes Černé moře.

Zdroj: aljazeera.com