Podle průzkumu 62 % švýcarských voličů v nedělním referendu souhlasilo se zavedením covid certifikátů, které budou vydávány osobám očkovaným, negativně testovaným na koronavirus či těm, kteří nemoc překonali. (Foto: Flickr)

Otázka položená v referendu zněla, zda švýcarští občané podporují změny federálního zákona „O právních základech pro reakci na pandemii covid-19“ přijatého v březnu, které rozšiřují státní finanční pomoc podnikům a jednotlivcům postiženým pandemií a také právně potvrzují požadavek úřadů na covid certifikáty.

Podle výsledků hlasování podpořilo iniciativu 61,85 procenta Švýcarů a 38,15 procenta bylo proti.

Současně se zavedení očkovacích průkazů nesetkalo s pochopením ve dvou z 26 švýcarských kantonů a polokantonů: více než 51 % obyvatel kantonu Schwyz a téměř 56 % obyvatel polokantonu Appenzell Innerrhoden bylo proti této iniciativě.

Referendum se konalo v souvislosti s rostoucím počtem nakažených ve Švýcarsku a s identifikací nového, nebezpečnějšího kmene viru, který dostal název omikron.

Navzdory nárůstu počtu nakažených a zavedení lockdownu v sousedních zemí švýcarská vláda tento týden zatím odmítla posílit omezující opatření v celé zemi a ponechala rozhodování na kantonech.

Zdroj: france24.com