UKRAJINA – Nedávná novinářská vyšetřování naznačují, že uvnitř EU, zejména v České republice a na Slovensku, a také ve Spojených státech může působit organizovaná zločinecká skupina, která je zapojena do obchodu se zbraněmi, justičních podvodů a zpronevěry finančních prostředků určených pro ukrajinské ozbrojené síly. (Foto: Shutterstock)

Do této skupiny patří řada společností SARN a několik ukrajinských státních příslušníků vyšetřovaných pro krádeže státních prostředků a loupeže.

Rozsah a intenzita války na Ukrajině si žádají okamžité navýšení zbrojního arzenálu, čehož využívá řada pochybných obchodníků. Přední investigativní novináři zjistili, že nejzávažnějšími problémy existujícími v ministerstvu obrany země bojující proti ruským útočníkům již téměř dva roky v kuse jsou zbrojní zakázky. Tehdy vyšlo najevo, že řada kontraktů, za které Ukrajina zaplatila miliardy předem, nebyla nikdy dodržena. Peníze se v podstatě rozplynuly ve vzduchu.

Jedním z dotčených obchodů je smlouva na dodávku 100 tisíc min pro Ukrajinu v roce 2022, kterou zprostředkovaly právnické osoby z České republiky a Slovenska. Tato dohoda se společností LVIV ARSENAL LLC byla uzavřena v říjnu 2022. Odhadovaná hodnota kontraktu činí 37,5 milionu USD., přičemž stát téměř celou částku zaplatil předem. První munice měla dorazit po měsíci, avšak nedorazila ani po celém roce od podpisu smlouvy.

Několik měsíců před uzavřením dohody s ministerstvem obrany – v srpnu 2022 – podepsala společnost LVIV ARSENAL LLC smlouvu se slovenskou společností SEVOTECH, která nevypadá jako seriózní hráč na trhu se zbraněmi, přesto se na něm pohybuje již 20 let. Právě SEVOTECH měl na starosti dodávku 100 tisíc min na Ukrajinu. K tomu však opět nikdy nedošlo.

Ukázalo se, že za podvodem může stát celá mezinárodní organizovaná zločinecká skupina, která zpronevěřila ukrajinské finanční prostředky a neměla v úmyslu Ukrajině vůbec nic dodat.

Tato skupina působila na území Ukrajiny, České republiky a Spojených států amerických, dále jen SARN podle názvů právnických osob, které sloužily jako zástěrka pro nezákonnou činnost. K nimž mimochodem patří nejen nesplněné smlouvy s MO Ukrajiny, ale i možné podvody v USA a České republice.

Doly za miliony dolarů

Vraťme se k nesplněné zakázce MO na 100 tisíc min pro ozbrojené síly Ukrajiny. Mezi spolumajiteli slovenské společnosti SEVOTECH a.s., která byla za dodávku munice odpovědná, jsou dva ukrajinští občané – Vladyslav Klishchar a Oleksij Chorošajev, bývalý úředník „Ukroboronpromu“ [ukrajinského obranného průmyslu].

V létě 2023 novináři vyšetřovali zpackaný obchod s dodávkami min. Setkali se s panem Chorošajevem v Praze. Přiznal, že slovenský SEVOTECH byl pro tento obchod využit jako prostředník, aby získal a následně si rozdělil zisky ze zakázky MO.

Vyšetřování rovněž odhalilo skutečnost, že byla zorganizována společná schůzka ve snaze vyřešit konflikt mezi znesvářenými stranami; jako prostředník byl přítomen Serhij Taruta, zámožný ukrajinský podnikatel a poslanec parlamentu.

Podle informací z otevřených zdrojů byli spolumajitel slovenské společnosti Vladyslav a jeho syn Leonid Klishchar Tarutovými zmocněnci v prezidentských volbách v roce 2019, přičemž Vladyslav Klishchar stál několik let v čele místní pobočky Tarutovy politické strany.

O koho se jedná? Již v roce 2015 byli Vladyslav a Leonid Klishcharovi podezřelí v případu loupeže. Jak se uvádí v materiálech k případu, dotyčné dvě osoby ozbrojené útočnou puškou provedly v ulicích Kyjeva přepadení jiného občana, zmocnily se tašky plné peněz a z místa činu utekly. Zvláštní je, že ukrajinské orgány činné v trestním řízení tento případ nepředložily soudu.

Zdá se, že to byl jen začátek jejich vzestupu na kariérním žebříčku zločinců?

Český život

Poté se otec se synem přestěhovali do českého Brna, kde nyní žijí. Oba jsou spojeni s řadou středoevropských firem, které se objevují v dosti pochybných soudních kauzách a vyšetřováních. Mnohé z těchto společností mají stopu až do Ruska.

Například v březnu 2023 rozhodl Vrchní protikorupční soud v případu korupce úředníků Fondu státního majetku Ukrajiny, kteří umožnili schéma změny vedení v Iršanském těžebním a úpravárenském závodě („UMCC-Titanium“) s následným prodejem titanové rudy třetím zprostředkovatelům za snížené ceny. Tato ruda byla později nalezena v závodě „Krymský Titan“, který je v současné době pod ruskou kontrolou na okupovaném Krymu.

Podle novinářského šetření byly zmíněnými zprostředkovateli třetích stran dvě právnické osoby z České republiky – EPI Group s.r.o. a Belanto trade s.r.o.. Beneficientem EPI Group je Vladyslav Klishchar, přičemž bývalými spolumajiteli jsou Leonid Klishchar a bývalý úředník Fondu státního majetku Ukrajiny Pavlo Prysiazhniuk.

Zájmy pachatelů na Ukrajině prosazoval Maksym Andruščenko, politický technolog, který zajišťoval dodávky ukrajinského titanu českou společností na okupovaný Krym i v době, kdy bylo zahájeno vyšetřování.

Vzhledem k tomu, že vyšetřování vedené NABU [Národní protikorupční úřad Ukrajiny] a SAPO [Specializovaná protikorupční prokuratura] bylo zaměřeno pouze na korupční jednání úředníků Fondu státního majetku Ukrajiny, zůstala činnost českých firem dodávajících titanovou rudu ruským odběratelům, a porušujících tak sankce zakazující takové dodávky, nepotrestána. Trestný čin skupiny s Klishcharem v čele byl však pečlivě zdokumentován v novinářském vyšetřování, které zjistilo fakta – a poskytlo dostatek důkazů – o nelegálních dodávkách titanové rudy do ruských přístavů.

Rovněž v rámci téže trestní kauzy točící se kolem „UMCC-Titanu“ rozhodl v březnu 2023 Nejvyšší protikorupční soud ve věci korupčního jednání úředníků Fondu státního majetku Ukrajiny, kteří organizovali mýtné schéma výroby minerálních hnojiv na OPP za účasti skupinou ovládané společnosti AGRO GAS TRAIDING LLC. NABU podrobně zdokumentoval a zveřejnil všechny trestné činy úředníků SPFU a zástupců LLC.

Konkrétně se na trestné činnosti podílel Leonid Klishchar, který byl podle služby GetContact, zjišťující osobní údaje v telefonních seznamech jiných uživatelů, uveden jako manažer společnosti AGRO GAS TRAIDING LLC a byl přímo odpovědný za prodej a dodávky minerálních hnojiv. V důsledku trestné činnosti vznikla státnímu podniku „Oděský přístavní závod“ škoda přes 500 milionů hřiven, přičemž peníze si mezi sebe rozdělili viníci.

Česko-americká společnost SARN

Podle rozsáhlého studia obchodních rejstříků jsou Klishcharovi úzce spojeni se skupinou společností SARN, která působí v České republice a ve Spojených státech.

Do této skupiny patří česká společnost SARN Europe s.r.o. (dceřiná společnost americké SARN ENERGY LLC), v jejímž čele stojí český právník Petr Vališ. Vališ je poměrně zajímavá postava, specializuje se na finanční právo, zprostředkovává řadu českých právnických osob a k tomu ještě obhajuje u soudu špiony a ruské podnikatele.

Konkrétně se Vališ angažoval v případu bývalého důstojníka české vojenské rozvědky Romana Linera, který zpronevěřil asi 189 tisíc korun ze služebních prostředků ministerstva vnitra. Vališ také obhajoval bývalého vlivného důstojníka české rozvědky Martina Uhera, obviněného ze zpronevěry ve služebním poměru. Advokát byl rovněž připojen k případům proti ruskému oligarchovi Romanu Popovovi.

V USA má tato skupina právní základ ve dvou offshoreových společnostech registrovaných ve státě Delaware – SARN ENERGY LLC, a SARN SD3 LLC. Čím se zabývají?

Realizovali několik podobných scénářů bezohledných praktik. Konkrétně se jedná o incidenty týkající se spolupráce společnosti SARN jako konzultanta pro české vojensko-průmyslové společnosti žalované Czechoslovak Group A.S. a Tatra Defence Vehicle a.s., které zaměstnávaly společnost SARN za účelem vyhledávání potenciálních klientů a partnerů v USA a uzavírání příslušných smluv o spolupráci s českými společnostmi.

Vzhledem k tomu, že poradenské úsilí SARN nepřineslo ve stanoveném období žádné výsledky, odmítla česká společnost žalovaná Czechoslovak Group provést další platbu podle smlouvy a požádala na základě smluvní doložky o ukončení obchodních vztahů se SARN. SARN odmítla a požadovala zaplacení celé smluvní částky, přestože sama neposkytla slíbené služby. Následovalo okamžité oznámení žaloby na českou společnost.

Společnosti si vyměnily dopisy; SARN obvinila českou stranu, že pracuje „pro Rusko“ a „proti NATO“, což CSG vyvrátila.

Podle zveřejněných tiskových zpráv z roku 2018 s komentáři k aktuální situaci SARN si česká společnost již byla dobře vědoma podvodných metod fungování SARN. „SARN Energy se prohlašuje za americkou poradenskou společnost, kterou v České republice zastupuje pan Armen Agasryan (alias Armen Agas), ale její status renomované společnosti je slušně řečeno velmi pochybný. Naši washingtonští agenti prověřili její webové stránky a současné sídlo ve Washingtonu – a nedošli k žádným ověřitelným zjištěním. V minulosti pan Agas ze SARN Energy slíbil, že pro skupinu CSG zajistí nové obchodní příležitosti, například pro radary Retia nebo obrněná vozidla Pandur od TDV – ale nikdy tak neučinil.“

Později česká společnost oznámila, že se ocitla pod silným veřejným tlakem ze strany SARN, která zahájila pomlouvačnou kampaň proti CSG, když obvinila český podnikatelský subjekt ze spolupráce s ruskou FSB [Federální bezpečnostní služba].

Roky trvající soudní spory SARN Energy LLC v. Tatra Defense Vehicle a.s. (C.A. č. N17C-06-355 EMD CCLD) a SARN SD3 LLC v. Czechoslovak Group a.s. (C.A. č. N17C-12-185 EMD CCLD) u soudu v Delaware v podstatě konstatovaly podvodné jednání SARN, ale přesto přiznaly částečné odškodnění podle smlouvy ve prospěch SARN.

Takový postup a mechanismus řešení konfliktů s klienty u amerického soudu je pro společnost SARN typický. Například v roce 2012 zahájil soud státu Delaware soudní spor proti jinému americkému výrobci elektromobilů, společnosti Wireless Advanced Vehicle Electrification, INC.

Jaká je souvislost?

Výše zmíněný zástupce SARN ENERGY LLC Armen Agas a ředitel SARN Europe s.r.o. Petr Vališ jsou propojeni s českou společností EXIM ONE, která se specializuje na zprostředkování pro zbrojní firmy a obchodníky s vojenskou technikou.

Současně advokát Petr Vališ zastupuje ukrajinské státní příslušníky pobývající v České republice – Vladyslava Klishchar, Oleksandra Bieliaieva, Oleksandra Melnychuka – v české společnosti ILS INVESTMENT GROUP s.r.o. a v české nadaci LIBERI.

Zapojení Klishchara a jeho kompliců do zpackaných zbrojních zakázek pro Ukrajinu je popsáno výše. Tím to však nekončí. V tomto příběhu je třeba prozkoumat ještě další dva ukrajinské občany.

Oleksandr Bieliaiev se na Ukrajině zviditelnil teprve nedávno. Jeho jméno bylo poprvé zmíněno během široce medializovaných procesů s bývalým příslušníkem speciálních jednotek Olehem Kulinychem, obviněným z vlastizrady. Kulinych odhalil Bieliaieva jako přisluhovače bývalého šéfa SBU [Bezpečnostní služba Ukrajiny] Ivana Bakanova. Podle Kulinycha byl Bieliaiev mezi nejvyššími ukrajinskými představiteli poměrně vlivný. Dalším obchodním partnerem Klishcharů, kterého rovněž zastupuje advokát SARN Petr Vališ, je Oleksandr Melnychuk – plukovník a bývalý vojenský atašé v Číně.

Takový soubor pochybných vazeb musí být pečlivě prozkoumán evropskými orgány činnými v trestním řízení. Zbrojní zakázky, které stály Ukrajinu miliardy – zbraně, které ukrajinský voják nakonec nikdy neviděl -, vedou k řadě pochybných firem v České republice, na Slovensku, v Polsku a Chorvatsku.

Zástupci zmíněných firem rozšířili svou působnost v USA a dalších zemích a jsou zjevně napojeni na špionáž v ČR, ukrajinskou armádu a operativce speciálních služeb, kteří jsou zmiňováni v souvislosti s možnou zradou a spoluprací s Rusy.

Mary Davenport

Zdroj: londoninsider.co.uk