Centrální bankéři na tajném setkání v „panice“: „Situaci nemáme pod kontrolou“


Bývalý řecký ministr financí a ekonom Yanis Varoufakis v nedávném videu na YouTube popsal tajné „nouzové setkání“ západních centrálních bankéřů v Basileji. (Foto: Youtube)
Kde podle něj otevřeně přiznali paniku z blížící se finanční krize spojené s americkými státními dluhopisy.
Varoufakis, který byl na setkání pozván jako konzultant, uvedl, že vysoký představitel Fedu prohlásil: „Měli bychom přestat předstírat, že máme situaci pod kontrolou.“
Poptávka po amerických dluhopisech klesá, repo trhy selhávají a několik velkých zahraničních držitelů chce z dluhopisů vystoupit. Centrální banky je proto údajně tajně prodávají přes offshore kanály, aby zabránily otevřenému krachu.
Podle Varoufakise interně počítají s možnými kontrolami kapitálu, bankovními prázdninami a ztrátami penzijních fondů v řádu 3–5 bilionů dolarů.
Jeden severský bankéř mu řekl: „Neexistuje žádný scénář, který by skončil dobře.“
Časový horizont krize odhaduje na 12–18 měsíců, v nejhorším případě týdny – spouštěčem by mohla být nová měna BRICS nebo geopolitický šok.
Klíčové je, že odpovědní přiznali: nemají žádný plán na odvrácení kolapsu.
Varoufakisova svědectví přicházejí v kontextu pokračujícího prodeje amerických dluhopisů zeměmi BRICS (v říjnu 2025 o téměř 29 miliard dolarů) a pesimistických prognóz bank jako JPMorgan na oslabení dolaru v roce 2026. Oficiální reakce centrálních bank na tyto informace zatím chybí.
