Čtyři ruské lodě, včetně ponorky s jaderným pohonem, dorazí příští týden do Havany, uvedli ve čtvrtek kubánští představitelé s odvoláním na „historicky přátelské vztahy“ mezi oběma zeměmi a v době, kdy se stupňuje napětí kvůli vojenské podpoře Západu Ukrajině ve válce s Ruskem. (Foto: Flickr)

Kubánské ministerstvo zahraničí v tiskové zprávě uvedlo, že lodě budou v Havaně mezi 12. a 17. červnem, přičemž poznamenalo, že žádná z nich nepřepravuje žádné jaderné zbraně, a ujistilo, že jejich přítomnost „nepředstavuje hrozbu pro region“.

Oznámení přišlo den poté, co američtí představitelé uvedli, že Washington sledoval ruské válečné lodě a letadla, které měly dorazit do Karibiku na vojenské cvičení. Uvedli, že cvičení bude součástí širší ruské reakce na americkou podporu Ukrajiny.

Úředníci uvedli, že ruská vojenská přítomnost je pozoruhodná, ale neznepokojující. Koná se však v době, kdy ruský prezident Vladimir Putin naznačil, že by Moskva mohla podniknout „asymetrické kroky“ jinde ve světě v reakci na rozhodnutí prezidenta Joea Bidena umožnit Ukrajině použít zbraně poskytnuté USA k úderům uvnitř Ruska na ochranu Charkova, druhého největšího ukrajinského města.

Kubánské ministerstvo zahraničí uvedlo, že čtyři ruské lodě jsou fregata „Gorškov“, ponorka na jaderný pohon „Kazaň“, flotilový ropný tanker „Pašin“ a vyprošťovací remorkér „Nikolaj Čiker“.

Během příjezdu flotily do havanského přístavu bude z jedné z lodí vypáleno 21 salv jako pozdrav národu, který bude opětován dělostřeleckou baterií kubánských revolučních ozbrojených sil, uvedlo ministerstvo zahraničí.

Zdroj: france24.com