Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v úterním projevu obviňuje Západ, že nese určitou „odpovědnost“ za smrt Ukrajinců, protože nezavedl na svých hranicích bezletovou zónu – což by podle mnohých vedlo k dramatické eskalaci války. (Foto: Youtube)

„Rusko za posledních 30 let neztratilo tolik vojenské letecké techniky, jako za těchto 13 dní na Ukrajině. Ale stále má dost vybavení na zabíjení, dost raket na teror, stále dost 500kg bomb, aby je mohlo svrhnout na nás, obyčejné lidi, na Černihov, Kyjev, Oděsu, Charkov, Poltavu, Žytomyr, na mnoho a mnoho desítek ukrajinských měst, na miliony mírumilovných Ukrajinců,“ řekl Zelenskyj.

„Třináct dní, během nichž jsme jen poslouchali sliby, kdy nám říkali, že ano, velmi brzy dostanete pomoc na obloze, budou nám dána letadla,“ pokračoval.

„Na vině jsou útočníci,“ dodal Zelenskyj. „Ale zodpovědnost za to nesou i ti, kteří 13 dní nebyli schopni někde na Západě, někde v kancelářích učinit zjevně nutné rozhodnutí. Ti, kteří dosud nezajistili ukrajinské nebe před ruskými vrahy. Ti, kteří neochránili naše města před nálety, před těmi bombami, raketami, ačkoli mohou.“

Zdroj: foxnews.com