Potenciálně nebezpečný asteroid, který je větší než Velká pyramida v Gíze, jenž je známá také jako Cheopsova, se koncem srpna přiblíží k Zemi, svědčí o tom data NASA. (Foto: NASA)

Asteroid 2019 OU1 má průměr 160 metrů, což je o 20 metrů více než nejznámější egyptská pyramida.

28. srpna bude 2019 OU1 40 krát blíže k Zemi než Venuše. Asteroid má minout naši planetu ve vzdálenosti přibližně jeden milion kilometrů.

Evropská kosmická agentura (EKA) obnovila seznam kosmických objektů, jež mohou potenciálně ohrozit Zemi.

Za nejbližší incident je podle data považována hypotetická srážka Země s asteroidem 2006QV89. Podle odhadu odborníků agentury se to může stát 9. září letošního roku.

Pravděpodobnost této události činí jednu šanci ze sedmi tisíc. Dnes se asteroid nachází přibližně 6,7 milionu kilometrů od Země.

Na prvním místě v seznamu potenciálních hrozeb stojí asteroid 2010RF12.

Experti se domnívají, že k nebezpečnému sblížení tělesa se Zemí dojde v roce 2095. Pravděpodobnost srážky činí jednu ku 16.

Ještě v květnu bylo informováno o tom, že k naší planetě by se během deseti let mělo přiblížit celkem šest asteroidů. Jedním z nich je i asteroid zvaný Apophis, který pro naši Zemi představuje potenciální nebezpečí.

Odborníci totiž varovali, že v případě kolize zde existuje riziko globální katastrofy. První vesmírný objekt bude naši planetu míjet v roce 2027, myslí si vědci z Laboratoře proudového pohonu (Jet Propulsion Laboratory), která se nachází nedaleko Pasadeny v Kalifornii.

Podle předběžných odhadů má mít „první“ asteroid 1990 MU v průměru 2,8 km. Následně se k Zemi přiblíží dalších pět planetek.

Posledním ze šesti asteroidů má být právě Apophis, který by měl být viditelný i pouhým okem. Vědci očekávají, že se objeví v roce 2029, i když ještě v únoru letošního roku předpovídali, že nás mine až v roce 2036.

NASA nedávno zároveň uvedla, že se asteroid Apophis srazí se Zemí, což povede ke globální katastrofě.

Nyní v Laboratoři proudového pohonu trvají na tom, že žádný z šesti asteroidů nebude pro Zemi představovat hrozbu. A to i přesto, že dva z nich se objeví ve vzdálenosti menší, než je vzdálenost Země od Měsíce.

Šéf NASA také dříve vybízel lidi k tomu, aby se připravili na střet s kosmickými objekty. Podle odhadů odborníků se v prostoru poblíž Země může nacházet přibližně 17 tisíc neobjevených asteroidů.

Zdroj:  mashable.com