Rusko údajně plánuje rozpoutat válku na Ukrajině, v Bělorusku, Kazachstánu nebo v Arktidě, oznámil bývalý velvyslanec Ukrajiny v USA Jurij Ščerbak při prezentaci své knihy. Video s vystoupením diplomata na svém youtubovém kanálu zveřejnil Politnavigator.

Podle Ščerbaka Moskva údajně přemýšlí o čtyřech směrech útoku.

„Čtyři směry útoků. První na Ukrajinu. Nevím, jakou sílu má naše protivzdušná obrana, jsme v šedé zóně bezpečnosti. Nikdo za nás nepřijde bojovat. Z Polska, USA, Francie vojáci nepřijdou, dokud nebudeme členy NATO. Druhý je Bělorusko, visí nad ním obrovská hrozba. Třetí je Kazachstán. Severní oblasti a Nazarbajev neudělal tuhle rošádu jen tak, on chápal, co se může stát s jeho zemí,“ uvedl bývalý poslanec.

Podle diplomata je posledním směrem Arktida, kde se válka může rozpoutat už v tomto roce.

„A čtvrtý směr, budete velmi překvapeni, je absolutně pravděpodobně v zóně Arktidy. Rusko ji vyhlásilo svým vlastnictvím, což je absolutně neoprávněné, chce uzavřít Severní mořskou cestu, která se táním ledů vyčistí a bude velmi pohodlná. Chtějí vyhlásit a Američané uvedli, že s tím nebudou souhlasit, provoz bojových lodí. A to se může brzy stát, letos nebo příští rok,“ uvedl Ščerbak.

Dodal, že Rusko založilo v Arktidě celou řadu vojenských základen.