Bývalý ředitel Národní zpravodajské služby John Ratcliffe uvedl, že podle jeho názoru FBI „nenašla to, co hledala“ během razie v domě bývalého prezidenta Donalda Trumpa minulý měsíc. (Foto: Flickr)

„Byl jsem bývalý federální prokurátor, státní zástupce Spojených států. Řeknu vám, o co jde. Dobří státní zástupci s dobrými případy to hrají na rovinu. Nepotřebují hrát hry,“ řekl Ratcliffe ve středu televizi Fox News s odkazem na úředníky ministerstva spravedlnosti (DOJ). „Nepotřebují nakupovat soudce, nepotřebují vypouštět zpravodajské informace, které mohou, ale nemusí existovat.“

Kvůli argumentům ministerstva spravedlnosti proti tomu, aby Trump jmenoval zvláštního mistra k přezkoumání údajně utajovaných dokumentů, to „vypovídá o tom, že vláda nenašla to, co hledala,“ řekl Ratcliffe.

„Dodal, že „v Mar-a-Lago nebyla uchovávána žádná jaderná tajemství“ a že se snaží ospravedlnit to, co udělali. Před americkým lidem to nehrají na rovinu. Myslím, že se to ještě projeví.“

Ratcliffe, bývalý texaský kongresman, který později za Trumpa vedl Úřad ředitele národních zpravodajských služeb, neposkytl pro svá tvrzení žádné konkrétní důkazy a zdálo se, že spíše spekuluje o případu ministerstva spravedlnosti.

Od razie v Mar-a-Lago 8. srpna ministerstvo spravedlnosti ani FBI neprozradily, jaké materiály se agenti snažili najít. Silně redigované místopřísežné prohlášení použité k získání příkazu k prohlídce minulý týden poskytlo jen málo podrobností, ale stálo v něm, že se žalobci domnívají, že v Trumpově floridské rezidenci jsou údajně uchovávány tajné dokumenty.

Bývalý prezident a někteří bývalí spolupracovníci Bílého domu tvrdí, že Trump měl trvalý příkaz odtajnit veškeré materiály, které opustily Oválnou pracovnu a byly odvezeny do Mar-a-Lago.

Na fotografii, která je součástí nejnovějšího podání ministerstva spravedlnosti, se zdá, že dokumenty – některé označené jako „PŘÍSNĚ TAJNÉ“ a „TAJNÉ“ – byly během razie rozsypány na podlaze. Trump ve čtvrtek napsal, že to byli agenti, kdo dokumenty vzal a položil na podlahu, zatímco bývalý poradce Bílého domu Kash Patel naznačil, že fotografie byla zřejmě zinscenována, aby veřejnost o incidentu uvedla v omyl.

Prokurátoři v úterý tvrdili, že 45. prezident „nemá žádný majetkový zájem na jakýchkoli prezidentských záznamech (včetně utajovaných záznamů) zabavených v těchto prostorách“, a uvedli, že bývalý prezident se nemůže dovolávat výsady výkonné moci vůči samotné výkonné moci.

Zdroj: theepochtimes.com