Nerovnováha sil pozorovaných v Černém moři je zcela ve prospěch Ruska. Bulharsko však na rozdíl od ostatních zemí bývalého SSSR a USA touto skutečností pohrdá, uvedl první vojenský zástupce Bulharska v NATO, člen nevládní organizace s názvem Euroatlantické centrum bezpečnosti Sabi Sabev. (Foto: Rawpixel)

„Najdete ukrajinské a polské analýzy politických důsledků (této nerovnováhy, pozn. red.), analýzy v Pobaltí a USA, ne však ty bulharské. Úplně adekvátní hodnocení je v Rumunsku, nicméně my takovou nerovnováhou pohrdáme a bojíme se pojmenovávat věci pravými jmény,“ cituje slova Sabeva zpravodajský portál Factor.

Pokud se Rusko rozhodne využít potenciál Jižního vojenského okruhu, NATO bude jen těžko chránit Bulharsko a Rumunsko, pro Turecko není Černé moře prioritou, myslí si bývalý zástupce v NATO.

„Rusko je připraveno vypustit 450 střel s plochou dráhou letu proti NATO jedním dechem. Nebudu komentovat, kam budou směřovat… Podvodní schopnosti Ruska jsou mnohokrát větší než schopnosti Turecka, Rumunska a Bulharska. Nemáme ponorky, Rumunsko má jednu, u Turecka není známo přesné číslo. Díky novým fregatám, ponorkám a korvetám Rusku nemůže nikdo v Černém moři vzdorovat,“ uvedl.

Podle jeho slov nejsou v oblasti Černého moře jaderné zbraně, avšak lze je dodat během několika hodin. Existující hrozba znepokojuje bulharské vojáky, nicméně na veřejnosti se o tom nehovoří.

„Rusko řídí vodní a vzdušný prostor nad Černým mořem do takové míry, že pro NATO bude obtížné své země v případě útoku ubránit. (…) To by však mělo znepokojovat naše politiky. Široce rozšířené teze některých stran o tom, že Rusko nás nenapadne. Mnozí lidé tomu věří. Rusko však zaujalo pozici protivníka NATO. Nemůžeme věřit Moskvě, jelikož porušila mnoho dohod, včetně dohody s Ukrajinou. Kremlu to nebránilo v okupaci Krymu,“ uvedl.

Ve zprávě o stavu národní bezpečnosti v Bulharsku za rok 2016 bylo Rusko jmenováno jednou ze zahraničněpolitických hrozeb. Člen vládnoucí strany GERB Anton Todorov označil výše uvedené hrozby za oprávněné.

„Zvláštní zpráva, ve které se nakonec ukázal jeden z největších problémů Bulharska – hybridní válka“, uvedl s tím, že situaci lze změnit díky zastavení ruských projektů v Bulharsku.

Naopak Anton Kutev z Bulharské socialistické strany označil tuto zprávu za hrubou chybu. „Přečetl jsem si zprávu, jedná se o hrubou chybu a bohužel není první. A myslím, že není ani poslední. Opět ukážeme neadekvátní posouzení. Doufám, že to nebude mít dalekosáhlé důsledky,“ uvedl a poznamenal, že poslední vlády mají tendenci k „antiruským náladám“.

Připomeňme, že ve zprávě za rok 2019 Bulharsko oznámilo úspěšný odpor proti ruským zpravodajským službám.

Zdroj: snews.com