Britští vědci dospěli k závěru, že účinnost vakcíny proti koronaviru Pfizer/BioNTech po čase klesá a že ti, kdo byli očkováni tímto přípravkem, mohou potřebovat třetí dávku vakcíny, uvádí se ve zprávě výzkumu Oxfordské univerzity. (Foto: Flickr)

Vědci porovnali dvě vakcíny proti covidu-19. Výsledky ukázaly, že Pfizer/BioNTech původně zajišťuje lepší ochranu a účinnost přípravku po druhé vakcinaci dosahuje 85 %.

Zároveň vakcína Oxford/AstraZeneca zajišťuje pouze 68 % ochrany. Ale po třech měsících po očkování dvěma dávkami klesá účinnost Pfizer/BioNTech na 75 %, účinnost Oxford/AstraZeneca po stejném období klesá na 61 %.

Vědci prozkoumali 2,5 milionu testů v období od prosince 2020 po srpen letošního roku. List Politico píše, že obě vakcíny jsou velmi účinné proti variantě delta, dokonce nehledě na to, že účinnost vakcíny Pfizer/BioNTech má trend ke snížení.

Profesorka farmaceutické medicíny Královské univerzity v Londýně Penny Wardová vyzdvihla važnost výzkumu a jeho možný vliv na rozhodnutí zemí celého světa zabezpečit obyvatelstvo třetí dávkou vakcíny proti koronaviru.

Dříve byla zveřejněna zpráva, že Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) a Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) naléhavě doporučily Evropanům očkování proti covidu-19. V doporučení se praví, že vakcíny centralizovaně schválené v EU jsou účinné proti kmenu delta.

Zdroj: politico.eu