V Kyjevě po rozhodnutí ukrajinské vlády o pozastavení asociační dohody s EU zahájili 20. února neznámí lidé palbu po protestujících z odstřelovacích pušek. Cílem se stali také příslušníci bezpečnostních sborů. Podle oficiálních informací zemřelo 53 lidí. (Foto: Wikimedia)

Podle slov advokáta svrženého prezidenta Viktora Janukoviče, bývalý prezident Petr Porošenko a bývalý generální prokurátor Ukrajiny Jurij Lucenko se snažili skrýt svoje vlastní spolupachatelství a také spolupachatelství jejich „západních pomocníků“ ve věci střelby po příslušnících bezpečnostních sborů a po občanech země na Majdanu v roce 2014.

V tiskové zprávě, kterou publikovala právnická společnost Aver Lex zastupující zájmy Janukoviče, advokát Vitalij Serďuk vysvětlil, že Lucenko a Porošenko najímají skupinu úřadujících ukrajinských prokurátorů, aby bylo možné se vměšovat do vyšetřování a přeložit vinu na nevinné lidi. A také, že tito skuteční viníci se mohou vyhnout spravedlnosti.

Střelba na Euromajdanu

Protesty na ukrajinském Majdanu začaly na konci roku 2013, kdy protestující vyžadovali od vlády a tehdejšího prezidenta Viktora Janukoviče, aby podepsal dohodu o asociaci s Evropskou unií.

Výsledkem bylo svržení stávající prezidenta v důsledku střetům mezi protestujícími a policií. Utekl ze země. Kromě toho proběhly předčasné prezidentské volby, kdy se prezidentem země stal Petr Porošenko.

Během masových protestů na Euromajdanu zahájili neznámí ozbrojenci 20. února 2014 palbu po demonstrantech a příslušnících bezpečnostních sborů. V centru Kyjeva zemřelo 53 lidí.

Nehledě na to, že lídři opozice rychle obvinili „režim Janukoviče“ z vražd, během následujícího vyšetřování žádní pachatelé nalezeni nebyli.

Ovšem, v únoru roku 2019 tehdejší generální prokurátor Ukrajiny Jurij Lucenko prohlásil, že bylo dokončeno předběžné vyšetřování střelby na Majdanu. Za jednoho z podezřelých označil Viktora Janukoviče. Také řekl, že 28. dubna projedná soud v Kyjevě žalobu na omezení stíhání prováděného před provedením soudu vůči Janukovičovi, které bylo zahájeno Generální prokuraturou Ukrajiny a Státní kanceláří vyšetřování. Podle všeho to ale bylo odloženo do 30. dubna.

Plán

„Na Generální prokuratuře je skupina prokurátorů, kteří udržují neformální vztahy s členy bývalé administrativy a plní jejich nezákonné příkazy,“ prohlásil Serďuk.

Podle jeho slov prokurátoři „Alexej Donskoj, Denis Ivanov, Janis Simonov, Alexandr Děrkač, Andrej Neskorodjanyj a další“ v průběhu posledních let „prováděli vyšetřování“ případů, které jsou spojené s převratem na Euromajdanu, pod přímým vedením bývalého ukrajinského prokurátora Jurije Lucenka.

Říká také, že tyto prokurátoři nyní kontrolují vyšetřování případů Euromajdanu ze strany Státní kanceláře vyšetřování, a že tyto případy byly předány organizaci kvůli tlaku na vládu a parlament ze strany občanů placených zahraničními fondy.

„Členové této skupiny aktivně spolupracují s občanskou skupinou Advocacy Advisory Panel, která je placena International Renaissance Foundation, což je jeden z fondů George Sorose, a přímo dostávají peníze od tohoto fondu, což bylo potvrzeno dokonce i bývalým generálním prokurátorem Ruslanem Rjabošapkoj,“ odpověděl Serďuk.

„Díky tomu je možné udělat závěr, že jako „poděkování“ za finanční podporu tato skupina prokurátorů nejen že předává Advocacy Advisory Panelu tajné informace, ale také s nimi spolupracuje v různých směrech tohoto takzvaného „vyšetřování“,“ dodal.

Síla filmu

Advokát také říká, že skupina se stala hodně aktivní po zveřejnění filmu Michaela Caputa Ukraine Hoax (Ukrajinský podvod).

„Ivan Bubenčik, Vladimir Parasjuk a Zinovij Parasjuk, kteří se dokonce nebojí otevřeně přiznat fakt střelby po příslušnících bezpečnostních sborů; Sergej Pašinskij a další, to jsou lidé, kteří do dnešního dne nebyli hnáni k odpovědnosti. Kromě toho, jejich účast v organizaci a provedení těchto vražd se dokonce ani nevyšetřuje,“ uvedl Serďuk.

Zdroj: snews.com