Viceprezident USA Mike Pence varoval členské země Severoatlantické aliance před nákupem zbraní u potenciálních nepřátel. Prohlásil to během vystoupení na Mnichovské bezpečnostní konferenci. (Foto: Wikimedia)

Washington nebude snášet, pokud spojenci USA v NATO budou kupovat zbraně u potenciálních nepřátel.

„Dali jsme najevo, že nebudeme sedět se složenýma rukama, pokud spojenci v NATO budou nakupovat zbraně u našich nepřátel," prohlásil Mike Pence.

Turecko a S-400

V poslední době USA ostře kritizují Turecko kvůli nákupu ruských protiletadlových raketových komplexů S-400, dokonce vyhrožovaly sankcemi.

Rusko a Turecko na konci roku 2017 podepsaly úvěrovou dohodu o dodávkách komplexů S-400 Triumf. Jde o čtyři jednotky S-400 o celkové částce 2,5 miliard dolarů. Kontrakt předpokládá opci o splnění základní části dodávek. Instalace zakoupených komplexů je naplánována na říjen 2019.

Tato dohoda vyvolává ve Washingtonu velké znepokojení. Podle tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana USA stále tlačí na Ankaru.

Minulý rok v prosinci vedoucí výboru amerického senátu pro ozbrojené síly James Inhof oznámil, že se Turecko musí zříct nákupu S-400, aby zůstalo členem programu F-35. Zároveň Ministerstvo zahraničí USA schválilo možný prodej komplexu Patriot Ankaře. Krátce předtím turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoğlu uvedl, že rozhodnutí o nákupu S-400 nemůže být zrušeno.

Zdroj:  7dnews.com