Odborníci budou studovat roli Kyjeva při havárii malajského Boeingu, sdělilo nizozemské ministerstvo zahraničí RIA Novosti. (Foto: Flickr)

„Vyšetřování již bylo zahájeno, provádí ho třetí strana – Fond pro bezpečnost letů. <…> Bude posuzována otázka uzavření vzdušného prostoru nad východní Ukrajinou a regiony sousedícími s konfliktní zónou, včetně území Ruské federace,“ uvádí se ve zprávě.

V červnu nizozemský advokát Baudewein van Eijck, zastupující obviněného ruského občana Olega Pulatova, uvedl, že Haag souhlasil s prozkoumáním okolností, za nichž Kyjev neuzavřel vzdušný prostor civilnímu letectví. Podle něj by takové vyšetřování mohlo trvat až šest měsíců. Tisková mluvčí nizozemského státního zastupitelství Brechtje van de Moosdijková vysvětlila RIA Novosti, že vyšetřování je prováděno odděleně od trestního řízení ve věci havárie letadla.

Fond pro bezpečnost letů (Flight Safety Foundation), který bude provádět vyšetřování, je nezávislá, nezisková, mezinárodní organizace se sídlem ve Spojených státech.

Ruská strana opakovaně dávala podnět k řešení otázky odpovědnosti Kyjeva za neuzavření vzdušného prostoru. Například již dříve v rozhovoru s RIA Novosti ředitel Prvního evropského odboru ministerstva zahraničních věcí RF Alexej Paramonov zdůraznil, že Společná vyšetřovací skupina (JIT) neprováděla skutečné vyšetřování role Ukrajiny v této tragédii.