Viceprezident Ruské akademie raketových a dělostřeleckých věd, kapitán první třídy Konstantin Sivkov vyjmenoval hlavní místa, kde může potenciálně začít 3. světová válka. Článek experta zveřejnil Vojenno-promyšlennyj kurýr.

Podle specialisty vojenské konflikty rostou přes zhoršení regionálních sporů, které jsou podporovány západními státy. „Detonátorem může být vznik kurdského státu s odtržením části území Iráku a Sýrie," předpokládá expert.

Sivkov také nevylučuje, že vnitřní problémy velkých států, například Turecka, mohou vyprovokovat občanskou válku.

Expert připouští, že existuje pravděpodobnost agrese USA, Izraele, zemí NATO a jejich spojenců z řady zemí z Perského zálivu proti Íránu.

„Bude to dostatečně rozsáhlá lokální válka," uvádí specialista. Podmínkou vzniku takové války expert považuje obnovu raketového jaderného programu Íránu, nebo začátek jeho vojenského konfliktu s jednou z předních zemí Perského zálivu, nejpravděpodobněji se Saúdskou Arábií.

„Bude pokračovat válka v Jemenu. Tento i další konflikty v Africe na svém geopolitickém základě budou mít dvě strany, které budou chtít získat vliv v regionu — Saúdskou Arábii a USA z jedné strany a Čínu s Íránem z druhé strany," předpokládá expert.

Zvláště Sivkov zmiňuje válku v Afghánistánu, do které ještě lze zatáhnout Čínu, přerozdělení sfér vlivu v Arktidě a snahy části latinskoamerických států o opuštění opečovávaní USA.

Podle experta budou na východě hlavními zdroji vojenského napětí neshody na Korejském poloostrově, mezi Japonskem a Čínou o sporné ostrovy, mezi Japonskem a Ruskem kvůli Kurilským ostrovům a také tchajwanská otázka.