Štefan Harabin, bývalý předseda Nejvyššího soudu Slovenska a bývalý ministr spravedlnosti, zkritizoval USA, Francii a Velkou Británii za bombardování Sýrie, k němuž došlo na jaře letošního roku, a to kvůli nedostatku důkazů o vině syrských vládních vojsk.

Dne 14. dubna ráno zaútočily Spojené státy, Velká Británie a Francie svými raketami na syrské vládní objekty, které jsou podle jejich názoru používány pro výrobu chemických zbraní. Ruský prezident považoval útoky za akt agrese na suverénní stát. Přitom ani ruští vojenští experti, ani místní obyvatelé nepotvrdili fakt chemického útoku, jenž se stal záminkou pro raketový útok.

Syrská vláda nejednou oznámila, že nikdy nepoužívala chemické zbraně proti civilním obyvatelům a teroristům a dodala, že údajně byl celý chemický arzenál vyvezen ze země pod kontrolou Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW).

Harabin, který vystupoval na fóru Svoboda žurnalistiky ve slovenské městě Pezinok, uvedl příklady neobjektivního fungování některých médií a práci novinářů srovnal s prací soudů.

Také připomenul bombardování Jugoslávie v roce 1999, které se odehrálo mimo OSN.

„Bombardování pokračovalo v Sýrii a Libyi. Sýrie byla bombardována Spojenými státy a Velkou Británií a bombové útoky byly doprovázeny schválením ze strany médií. Neumím si představit, že daná osoba je vinna, aniž bych předložil důkazy," prohlásil Harabin.

Také kritizoval migrační politiku v Evropě a na Slovensku. Soudce připomněl, že měl v plánu se zúčastnit prezidentských voleb, ale uvedl, že se okamžitě stal „terčem médií" za kritiku svobodné migrace, která je podle něj však oprávněná. „Nechceme masovou migraci, chceme zachovat strukturu společnosti," řekl.

Bývalý ministr spravedlnosti také poznamenal, že dnes můžeme vidět, jak silná je politická moc při správě médií. A dodal, že dnes se to projevuje v globálním měřítku. V této souvislosti bývalý předseda Nejvyššího soudu zdůraznil důležitost práce objektivních novinářů.

„Existují objektivní novináři, kteří poskytují informace z obou stran. To je princip soudce i novináře. Soudce nemůže obviňovat, aniž by znal důkazy. Potřebujeme takové kritické lidi. Tito lidé mají autoritu. Novinář může porozumět lépe než politik. Je velmi náročný úkol být objektivním novinářem," poznamenal závěrem Harabin.

Zdroj: snews.com