Australská federální policie potvrdila pravost části dokumentů o vyšetřování případu MH17, které se dostaly do sítě, uvedla agentura TASS s odkazem na tiskovou službu oddělení. (Foto: Wikimedia)

„Některé z dokumentů, které byly nedávno distribuovány bez povolení, jsou dokumenty australské federální policie, připravené v rámci vyšetřování Společnou vyšetřovací skupinou (JIT)," uvádí se v prohlášení.

Jak informovaly Prvnizpravy.cz, platforma Bonanza Media předtím zveřejnila čtyři dokumenty týkající se případu MH17, z nichž dva se týkají australských bezpečnostních orgánů.

Jedním z těchto dokumentů je přepis rozhovoru mezi německým nezávislým novinářem Billym Sixem a australskými úředníky činnými v trestním řízení týkajícím se svědků, kteří na obloze viděli v den havárie MH17 ukrajinské stíhačky. Druhý dokument naznačuje, že téměř rok po tragédii australští odborníci pracovali s oříznutými nepůvodními snímky, které, jak se ukázalo, byly upraveny.

Ve třetím dokumentu nizozemská zpravodajská služba dospěla k závěru, že nemá informace o umístění žádných systémů protivzdušné obrany Buk poblíž místa havárie MH17. Poslední dokument je přepis nizozemské policejní konverzace s nejmenovaným svědkem, který tvrdí, že několik minut před pádem Boeingu 777 v oblasti byly dvě ukrajinské stíhačky.

Dokumenty zřetelně zpochybňují objektivitu i vývody vyšetřovacího týmu JIT. Nizozemská prokuratura odmítla potvrdit pravost dokumentů a policie dosud agentuře TASS neodpověděla.

Kreml uvedl, že výskyt takových informací o "Bucích" "opět svědčí o správnosti ruské strany". 

V červenci 2014 došlo v oblasti Doněcka ke zřícení Boeingu 777 malajských aerolinek letící z Amsterdamu do Kuala Lumpur. Obětí tragédie se stalo 298 lidí. Ihned poté byli ze sestřelení letadla obviněni opolčenci a následně Rusko.  Opolčenci poukázali, že neměli k dispozici prostředky na sestřelení letadla v uvedené výšce a Rusko rozhodně odmítlo tvrzení, že s „Bukem“ rejdilo přes hranice. Moskva navíc předložila JIT řadu důkazových materiálů, ty ale vyšetřující skupina ignorovala.

Zdroj: pz.cztass.ru