31. července 1975 pozdě v noci, asi 7 mil od hranice mezi Severním Irskem a Irskou republikou, byl mikrobus přepravující členy hudební skupiny The Miami Showband zastaven skupinou, která vypadala jako britští vojáci. (Foto: Twitter)

Všech pět členů skupiny – vedoucí zpěvák Fran O’Toole, trumpetista Brian McCoy, kytarista Tony Geraghty, basista Stephen Travers a saxofonista Des McAlea – bylo vyzváno, aby vystoupili z mikrobusu a postavili se u kraje silnice, zatímco dva vojáci prohledávali jejich vozidlo.

Alespoň někteří z vojáků byli členy Ulsterského obranného pluku ( Ulster Defense Regiment – UDR) – pěšího pluku britské armády naverbovaného ze Severního Irska  – ale byli to také členové UVF –  Sbor ulsterských dobrovolníků, loajalistická polovojenská skupina, odpovědná za mnoho nahodilých vražd nevinných severoirských katolíků, v bobtnajícím sektářském severoirském konfliktu.

Zatímco jeden voják si vyžádal od každého člena kapely jméno a adresu, zastavilo u nich auto a objevil se další uniformovaný muž. Na hlavě měl baret, který byl zřetelně odlišný od těch, které měli ostatní, a podle dvou členů kapely hovořil s „ostrým anglickým přízvukem“. Tento muž okamžitě začal vše řídit a dal ostatním vojákům pokyn, aby od členů kapely místo jejich adres požadovali data narození.