Velká Británie v úterý pohrozila úplným zákazem Twitteru a možným uvězněním Elona Muska, pokud poruší připravovaný „zákon o online bezpečnosti“ tím, že na své platformě povolí svobodný projev. (Foto: Flickr)

Tento krok přišel jen několik hodin poté, co EU pohrozila úplným zákazem Twitteru, pokud Musk na platformě povolí svobodný projev, a USA pohrozily „reformou“ paragrafu 230, aby se společnosti provozující sociální média „zodpovídaly“ za „škody, které způsobují“.

Z CNBC:

Britský návrh zákona o bezpečnosti na internetu by pro služby sociálních médií stanovil povinnost řešit jak nelegální příspěvky, tak i materiály, které jsou „legální, ale škodlivé“, což je vágní definice, která vyvolala kritiku některých zástupců technologického průmyslu kvůli obavám, že by mohla potlačit svobodu projevu.

„Twitter a všechny platformy sociálních médií musí chránit své uživatele před škodami na svých stránkách,“ uvedl mluvčí britské vlády pro CNBC.

„Zavádíme nové zákony o bezpečnosti na internetu, abychom ochránili děti, zabránili zneužívání a chránili svobodu projevu,“ dodal mluvčí. „Všechny technologické firmy s uživateli ve Spojeném království budou muset nové zákony dodržovat, jinak jim hrozí vysoké pokuty a zablokování jejich stránek.“

Sázky pro platformy, jako je Twitter, by byly ještě vyšší podle zákona o bezpečnosti na internetu, který hrozí vězením pro vedoucí pracovníky společností za závažná porušení a také sankcemi ve výši až 10 % ročních celosvětových tržeb.

Očekává se, že legislativa, kterou musí ještě schválit britští zákonodárci, vstoupí v platnost ještě letos.

Musk již dříve po vydání výhrůžek EU uvedl, že „extrémní reakce protistrany, která se bojí svobody projevu, mluví za vše“.

„Svobodou projevu myslím jednoduše to, co odpovídá zákonu. Jsem proti cenzuře, která jde daleko za rámec zákona. Pokud lidé chtějí méně svobody projevu, požádají vládu, aby v tomto smyslu přijala zákony. Jít nad rámec zákona je tedy v rozporu s vůlí lidu,“ řekl Musk.

Je skutečně pozoruhodné, jak tyto západní režimy odsoudí Čínu a Rusko za potlačování disentu, zatímco ve svých vlastních zemích aktivně vedou totální válku proti svobodě slova a svobodě projevu proti vlastním poddaným.

Zdroj: informationliberation.com