USA, Kanada a Ukrajina byly jedinými zeměmi, které na zasedání Valného shromáždění OSN hlasovaly proti ruskému návrhu rezoluce, která odsuzuje heroizaci nacismu. Schválení tohoto dokumentu bylo načasováno na nadcházející 70. výročí Vítězství v Druhé světové válce. Pro Ruskem předložený návrh hlasovalo 115 ze 193 členských států OSN. Proti hlasovaly tři země – Kanada, USA a Ukrajina. Dalších 55 delegací včetně Evropské unie, se hlasování o této otázce zdržely.


Text rezoluce byl zveřejněn, je možno ho najít v internetu ve volném přístupu. Ten, kdo si ho přečte, přesvědčí se o tom, že neobsahuje žádná „úskalí“. Rezoluce odsuzuje mj. pokusy o popírání holocaustu a vyzývá k zajištění všeobecné ratifikace a efektivního uplatnění Mezinárodní konvence o likvidaci všech forem rasové diskriminace. V dokumentu se vyjadřuje znepokojení oslavováním nacistického hnutí a bývalých členů organizace Waffen SS. To všechno se zakládá na zásadách vžitých v OSN od dob ukončení Druhé světové války a Norimberského tribunálu. V poslední době však některé země ustupují od těchto zásad. Na Ukrajině mají příslušníci Národní gardy na stejnokroji hákový kříž. V Pobaltí se vyhlašuje den osvobození od fašistických uchvatitelů za den smutku. Tato a další fakta vyvolávají znepokojení Moskvy a větší části světa. Ale ne Kyjeva, Ottawy a Washingtonu, podotýká místopředseda Výboru pro mezinárodní záležitosti Rady federace RF Andrej Klimov:

[quote align="center" color="#999999"]

USA, Kanada a Ukrajina tvoří nyní trojici států, které mají jakousi svou realitu odlišnou od mezinárodní. Ocitly se fakticky na jedné straně barikád s nacionalisty, stoupenci Bandery a potomky Waffen SS. Tato skutečnost byla potvrzena při hlasování na zasedání Valného shromáždění OSN. [/quote]

Prezident Ukrajiny Petro Porošenko veřejně prohlašuje, že jeho země je připravena na totální válku s Ruskem. „Totální“ znamená „všemi způsoby a prostředky“. To není jen hitlerovská ideologie, ale také terminologie. Evropa však stejně jako ve 30. letech minulého století doufá, že se to nějak urovná bez její pomoci, a proto se může klidně starat o vlastní zájmy. Podobná politika nebude mít dobré výsledky, varuje senátor Andrej Klimov:

[quote align="center" color="#999999"]

Podobná politika už měla svého času za následek Druhou světovou válku. Evropané nadržovali agresorovi z nějakých racionálních důvodů, že prý tím mohou vykázat Sovětskému svazu patřičné místo. Skončilo to tím, že skoro všechny evropské země byly Hitlerem okupovány. Historie se bohužel opakuje. [/quote]

[quote align="center" color="#999999"]

  • Vážení a milí čtenáři, děkujeme, že podporujete činnost nezávislého magazínu Vědomí
  • [/quote]

    Zdroj: czech.ruvr.ru