Dálkový bombardér Tu-22M3 bude vybaven moderními hypersonickými raketami Kinžal, sdělil Sputniku zdroj z obranného průmyslu.

„TU-22M3, na kterém budou otestovány Kinžaly, dokáže nést 4 takové rakety," poznamenal zdroj agentury

Dnes dávají tyto rakety na stíhačky MiG-31BM (po jednom raketovém systému na stroj), které mají v porovnání se strategickými nosiči raket kratší dolet.

Je potřebná modernizace

Člen expertní rady kolegia vojenského průmyslového komplexu Viktor Murachovský poznamenal, že adaptace Tu-22M3 na tento počet Kinžalů si vyžádá modernizaci letounu.

„Bude zapotřebí vážná modernizace v části radioelektronického zařízení a upevnění vnějšího závěsu, na který by se daly umístit tyto rakety. Bude to zřejmě vyzkoušeno během testování," řekl.

Tu-22M3 s Kinžaly dokáže podle něj účinně bojovat s letadlovými loděmi potenciálního nepřítele. Murachovský poznamenal, že čtyři Kinžaly umožní bombardéru značně zvýšit pravděpodobnost zásahu důležitých terčů bráněných moderními systémy protivzdušné obrany.

Nový život Tu-22

Expert zdůraznil, že instalace Kinžalů na Tu-22M3 dá tomuto stroji, který má ruská armáda ve výzbroji již přes 40 let, nový život.

„Myslím, že je to rozumné také z ekonomického hlediska. Ušetříme na vývoji nových strojů, ale zmodernizujeme stávající, které měly být v budoucnu vyřazeny, vždyť MiG-31 a Tu-22 jsou letouny se solidní minulostí," vysvětlil Murachovský.

Kinžal a další moderní systémy ruských zbraní byly prezentovány prezidentem Vladimirem Putinem 1. března v poselství Federálnímu shromáždění. Podle jeho slov je hypersonická raketa schopná vyvinout rychlost 10 machů (10 rychlostí zvuku), čímž zaručeně překoná všechny existující systémy protivzdušné a protiraketové obrany, protože dopraví jaderné a konvenční bojové nálože na vzdálenost až dvou tisíc kilometrů.